Bu tabii ki kişisel bir tercihtir. Ama yadsınamaz bir gerçek de vardır ki, daha iyi fotoğraflar çekmek için en iyi yol fotoğraf makinesi kullanmaktır. Er ya da geç cep telefonunuzu vasat fotoğraflar çekmek için kullanan bir fotoğrafçı olduğunuzu fark ettiğinizde, siz de fotoğraf dünyasına gözlerinizi açmak için fotoğraf makinesine geçiş yapacaksınızdır bundan şüpheniz olmasın. 

Evet biz fotoğraf, fotoğraf makinesiyle çekilmeli diyoruz ve sizi ikna etmek için fotoğraf makinesi kullanmanın 10 avantajını bu yazımızda sıraladık.

1. Daha Büyük Görüntü Algılayıcılar (Sensörler)

Fotoğraf makinelerinin telefonlardan çok daha büyük görüntü algılayıcıları (sensörleri) vardır. Cep telefonları için algılayıcılar (sensörler) en x boy 4,54 x 3,42 mm, 6,17 x 4,55 mm, 7,60 x 5,70 mm, 8.80 x 6.60 mm gibi boyutlarda iken DSLR (objektifi değiştirilebilen aynalı fotoğraf makineleri) ve objektifi değiştirilebilen aynasız dijital modeller içinse algılayıcılar (en x boy) 17,3 x 13 mm, 23,5 x 15,7 mm ve 24 x 36 mm gibi boyutlarda üretilmektedir.

Yeni model cep telefonlarının ekranı 16/9 oranlarında üretilmeye başlanmıştır. Buradaki amaçlardan biri de 16/9 oranında fotoğraf elde etmektir. Ancak çoğu cep telefonu sensörü gerçekte 16/9 oranında fotoğraf çekimi yapmaz. Belli yazılımlar yüklenmelidir ki oran bu seviyeye sabitlenebilsin.

Başlıksız-5.jpg
Başlıksız-6.jpg

Şu bir gerçektir ki görüntü algılayıcının boyutu büyüdükçe, algılayıcının ışığı daha iyi kavrama yeteneği ve çözünürlük değeri artar. Çünkü algılayıcının boyutları büyüdükçe algılama hücreleri daha temiz sinyaller üretebilmekte ve bu da daha kaliteli görüntülerin oluşmasını sağlamaktadır. Algılayıcı boyutu büyüdükçe, algılayıcının yüzeyi üzerindeki hücre de büyür. Bu, özellikle az ışıklı ortamlarda kontrastı yüksek, renk doğruluğu olan temiz fotoğraflar elde edilmesini sağlar.

 

Cep telefonlarında ise durum tam tersidir. Cep telefonlarında görüntü algılayıcılar (sensörler) küçük olduğu için, üzerlerindeki algılama hücreleri de küçüktür. Bu da sayısal fotoğraf makineleriyle karşılaştırıldığında daha düşük görüntü kalitesi demektir.

Başlıksız-7.jpg

Fotoğraf çekmek, cep telefonlarının yardımcı işlevi olarak görev görür. Boyutları küçük olduğu için cep telefonlarına hareket dedektörü ve güçlü motor yerleştirmek zordur. Bu, fotoğraf çekerken otomatik netleme hızlarının düşük olmasına neden olur. Aynı zamanda, hızlı bir işlemcileri olmadığı için seri çekim fotoğrafların kaydedilmesinde de yeterince hızlı değillerdir. Cep telefonuyla fotoğraf çekmek gelecekte de devam edecektir ama saydığımız dezavantajların gelecekte değişmesi beklenmemektedir. 

2. Ergonomi

 

Fotoğraf makineleri, fotoğraf çekimi düşünüldüğünde, cep telefonlarından daha iyi bir ergonomiye sahiptir. Fotoğraf makinesi elinize tam oturur. Sağ eliniz gövdeyi tutar ve işaret parmağınız doğal olarak deklanşör düğmesinin üzerinde durur. Sol elinizle kamera merceğini kavrarsınız ve gövdeyi avucunuzun içine oturtursunuz. Kamera ellerinizde sabit ve dengelidir ve ona bağlı olduğunuzu hissedersiniz. Bu, düğün fotoğrafçılığından sokak fotoğrafçılığına kadar her şeyi daha hızlı, daha kolay ve daha keyifli hale getirir. Bir Fotoğraf makinesi ile karşılaştırıldığında, düz camsı bir telefonun kullanımı zor ve daha yavaştır.

Başlıksız-8.jpg

3. Görüntü sabitleme

 

Fotoğraf makineleri, cep telefonlarına göre daha iyi görüntü sabitleme (IS) sistemlerine sahiptirler.  IS, düşük deklanşör hızlarında net fotoğraflar çekmenize yardımcı olan bir sistemdir. Cep telefonları daha küçük oldukları için, görüntü sabitleyicileri bir fotoğraf makinesindekinden daha çok çalışmak zorundadır. Bir cep telefonu 1/30 saniyeye kadar düzgün görüntüler alabilir ancak normal oda ışığında bile daha yüksek bir ISO kullanabilir, flaş kullanmanız konusunda sizi uyarabilir veya çıkan sonuca baktığınızda fotoğraftaki bulanıklıktan telefonu yeterince sıkı tutmadığınızı fark edebilirsiniz.  Tabii, bu çok çalışma aynı zamanda cep telefonunun pilini tüketmek demektir. 

4. Hareketi Yakalamak

 

Hareketi doğru şekilde yakalamak için kameranızın hızlı bir lense ve hızlı bir deklanşöre sahip olması gerekir. Yukarıda açıkladığımız nedenlerle biraz yavaş olan cep telefonları için bu her zaman bir sorundur. Çekmek istediğiniz fotoğrafı çerçevelediniz ve çekim düğmesine bastınız. Özne o kadar hızlı ki fotoğrafı çektiğiniz zaman, özne çerçeveden çıkmış ve elde ettiğiniz görüntü bulanık. Aynı çekimi fotoğraf makinesiyle yaptığınızda hareket yakalanmıştır ve çekilen fotoğraf nettir. 

Başlıksız-9.jpg