SABİT OBJEKTİFLİ SAYISAL FOTOĞRAF MAKİNELERİ

Sayısal fotoğraf makineleri birbirleriyle karşılaştırıldıklarında en belirgin farkları, boyutları ve tasarımlarıdır. Bazı fotoğraf makineleri çok küçük boyutlara sahipken bazıları ise büyük ve ağırdır. Bu farklı boyutlar, kullanım amaçlarına bağlı olarak değişir.

Şöyle ki;

Sürekli yanımızda taşımamız için geliştirilen cep telefonları aynı zamanda en küçük sayısal fotoğraf makineleri olarak da işlev görür ancak sadece fotoğraf çekimi için tasarlanmış ve daha fazla görevi yerine getirebilecek yapıdaki çok fonksiyonlu fotoğraf makineleri daha büyük ve daha ağırdır. 

Başlıksız-3.jpg

Farklı boyut ve tasarımlarda üretilen fotoğraf makineleri için farklı boyutlarda görüntü algılayıcıları üretilmektedir. En küçük görüntü algılayıcılarını kullananlar cep telefonlarıdır.

Görüntü algılayıcılarının boyutunun önemini Fotoğraf Kamerayla mı Çekilmeli, Cep Telefonuyla mı?

başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Peki nedir bu görüntü algılayıcıları?

İngilizce karşılığı "image sensor" olan kelime "görüntü sensörü" ya da "görüntü algılayıcı" olarak Türkçeye çevrilmiştir. Dijital olmayan,  analog fotoğraf makinesi olarak adlandırılan makinelerde kullanılan filmin yerini almıştır. 

Yani, filmler kadrajdan yansıyan ışığı kimyasal tepkimeye girerek oluştururken, günümüzde görüntü algılayıcıları kadrajdan yansıyan ışığı sayısal verilerle oluşturur.

Başlıksız-4.jpg

Sabit objektif­li fotoğraf makineleri; küçük algılayıcıları, yavaşlıkları ve sınırlı işlevleri nedeniyle fotoğrafçılık zevki veren modeller olarak kabul edilmeselerde, objektif­lerinin algılayıcıya yakın konumlanmaları nedeniyle çok işlevsel bir yapıya sahiptirler.

Bu fotoğraf makineleri çok daha yakına netlik yapabilir. Bu özelliğe ek olarak çok uzaktaki nesneleri yaklaştırabilirler. Sabit objektifli fotoğraf makinelerinin çok büyük bir bölümünün sahip olduğu temel sorun, kullandıkları algılayıcı boyutlarının çok küçük olmasından kaynaklanmaktadır. 

Görüntü algılayıcılarının boyutunun önemini Fotoğraf Kamerayla mı Çekilmeli, Cep Telefonuyla mı?

başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Diğer Başlıklar:

Fotoğraf Kamerayla mı Çekilmeli, Cep Telefonuyla mı?