Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Kullanıcı dostu bir web sitesi işinizi büyütmenize yardımcı olabilir. Küçük işletmeniz için nasıl bir web sitesi oluşturacağınızı anlatacağız.


Bugün, işinizi büyütmek söz konusu olduğunda, çevrimiçi bir varlık zorunludur. Markanızı oluşturmak, müşterilerinize ulaşmak veya ürünlerinizi çevrimiçi satmak istiyorsanız, çekici, bilgilendirici ve gezinmesi kolay bir web sitesine ihtiyacınız olacak.


Bir geliştirici ve tasarımcı ekibini işe almak, karşılayabileceğinizden daha fazla ise, endişelenmeyin. Çok sayıda serbest çalışan ve kurs, az programlama bilgisi ve kısıtlı bir bütçeye sahip olanların işlerini fark ettirecek bir platform oluşturmasına olanak tanır. Seçeneklerinizden bazılarına göz atalım:

Web Sitesi Oluşturucularını Bırakın ve Sürükleyin


Düzinelerce web sitesi oluşturma platformu bugün çok az veya ücretsiz olarak mevcuttur. Başlangıçta daha önce programlamayla hiç ilgilenmemiş olanlar için göz korkutucu görünse de, Web.com , Wix.com ve GoDaddy.com gibi siteler yeni başlayanlar için bile basit ve anlaşılması kolaydır.


"Bırak ve sürükle" öğeleri özelleştirilmiş bir şablona dönüştürürseniz, bir web sitesi oluşturabileceğinizden emin olabilirsiniz. Bir web sitesi oluşturucu seçmeden önce, sizin için neyin önemli olduğunu düşünün. Mobil uyumlu olmasını ister misiniz? Düzenli olarak bir bülten göndermeyi planlıyor musunuz? Küresel olarak iş yapacaksanız, çok dilli bir siteyi düşünebilirsiniz.


Bunalmış hissediyorsanız, çoğu web kurucunun sorularınızı yanıtlamaya ve yolda takılırsanız destek sağlamaya hazır bir müşteri hizmetleri ekibi vardır. Parmaklarınızın ucunda bulunan birden fazla platformla, bir profesyoneli işe alma maliyetini ortadan kaldırmak, bu parayı işinizin diğer alanlarına yatırmanıza olanak tanır.

Serbest çalışanlar


Web sitenizi kendiniz oluşturmak için zamanınız veya arzunuz yoksa, bir freelancer kiralamak isteyebilirsiniz. Fiyatlar web sitesi yaratıcıları arasında büyük farklılıklar gösterdiğinden, birkaç teklif almak iyi bir fikirdir. Kaç sayfa istediğinizi ve içerik oluşturmak için ne kadar yardıma ihtiyacınız olduğunu da toplam maliyeti etkiler. Deneyim seviyelerine bağlı olarak, bir profesyonelle giderseniz birkaç yüz ila birkaç bin TL arasında ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Ancak web sitenizi sanal vitrininiz olarak düşünüyorsanız, muhtemelen olabildiğince gösterişli görünmesini istersiniz.

Kurs Al


Web sitenizi kendiniz oluşturmaya kararlıysanız, bir kursa katılın. Hem ücretsiz hem de eğitim tabanlı çevrimiçi eğitimler, web'de bol miktarda bulunur ve önceden herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan başlamanıza yardımcı olabilir.


Soru sorabileceğiniz ve materyallerde size yol gösterecek birinin bulunduğu yüz yüze bir ortamda daha rahatsanız, sürekli eğitim sınıfları sunan kolejler ve okullar size bir web oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz araçları sağlayabilir.


Web Sitenizi Oluştururken Akılda Tutulması Gerekenler


İster kendin yap yolunu seç, ister bir profesyoneli işe al, sitene dahil etmek isteyeceğin belirli unsurlar var. İşte olmazsa olmazların bir listesi:

1. Basit Bir Alan Adıyla Başlayın


Basit ve akılda kalıcı bir URL'ye sahip olmak, müşterilerin web sitenize nasıl ulaşacağını bulmasını ve hatırlamasını kolaylaştırır. Yapabiliyorsanız, insanlar bunları eklemeyi unutmaya meyilli oldukları için tire, sayı veya alt çizgiden kaçının.


İşletmenizin adı zaten başka bir şirket tarafından alınmışsa, Panabee ve Name Vine gibi siteler, başka nelerin mevcut olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir.

2. Web Sitenizin Güvenli Olduğundan Emin Olun


Özellikle iş yapıyorsanız, sitenizin saldırıya uğramayacağını bilmek isteyeceksiniz. Siteyi güvenli ve sorunsuz çalışır durumda tutmak için güvenebileceğiniz bir barındırma şirketi bulun. Yavaş yüklenen bir site, müşteriler için can sıkıcıdır. Sizden vazgeçip bir rakibin sitesine geçebilirler.


24 saat teknik destek sunan bir barındırma şirketi arayın.


3. Tüm Temel Web Sayfalarını Dahil Edin


Ana Sayfa – Açık ve özlü bir misyon beyanı sunduğundan emin olun.

Hakkında - Biyografinizi ve işinizi özel kılan şeyleri sunun.

İletişim – Bir telefon numarası, bir e-posta adresi ve müşteri hizmetleri saatlerinizi ekleyin.


Gerçek bir mağazaysanız, Google haritalarına bir bağlantı ekleyerek müşterilerin sizi bulmasını kolaylaştırın. Kullanıcıların bulmasını kolaylaştırmak için web sitenizin her sayfasına bir telefon numarası ve e-posta eklemek de iyi bir fikirdir.

Görüşler – Müşterilerin, memnun müşterilerinizden işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlayın.


SSS – Bu, size en sık sorulan soruları listelemek ve kısa ve öz bir şekilde yanıtlamak için iyi bir fırsattır. Sonuç olarak, bu size zaman kazandırabilir ve kendinizi tekrar etme zahmetinden kurtarabilir.

Blog – Bu, sitenizde yeni içeriğe sahip olduğunuzdan emin olmanın harika bir yoludur. Örneğin, bir şarap dükkanınız varsa, müşterilere getirdiğiniz yeni bir bağbozumu, sunduğunuz bir tadım veya çeşitli yemeklerle şarapları eşleştireceğiniz bir akşam yemeği hakkında bilgi verin. .


4. Arama Motoru Optimizasyonundan Yararlanın


Web siteniz görsel olarak çarpıcı ve kullanıcı dostu olsa bile, müşteriler onu bulamıyorsa ne işe yarar? Arama motorlarının bulmasını kolaylaştırmak için siteniz üzerinden doğru terimleri ve anahtar kelimeleri kullanmalısınız.


5. Basit Tutun


Mesajınızı kısa ve tatlı tutun. Muhtemelen işiniz hakkında bir roman yazacak vaktiniz yok. SEO anahtar kelimelerine odaklanan birkaç iyi ifade edilmiş cümle, sitenize ziyaretçi çekmek için iyi bir etkiye sahip olabilir. Sunmanız gereken her şeyi sunmaktan heyecan duyabilirsiniz, ancak sayfalarınız kalabalık veya gezinmesi zor görünüyorsa, ziyaretçilerin bunalmış hissetme ve uzaklaşma riskini göz ardı etmeyin.


Sayfanın üst kısmında kalın harflerle yazılmış kelimeler veya anlaşılması kolay bir açılır menü kullanarak siteye göz atmayı kolaylaştırın.

6. Sosyal Medya Simgelerini Dahil Edin


Müşterilerinizin sizi sosyal medyada bulmasını kolaylaştırın . Bir müşteri sizi Facebook'ta beğenirse veya Twitter'da takip ederse, bu beslemeleri düzenli olarak güncellediğinizden emin olun, böylece onların önünde kalabilir ve neler sunduğunuzu onlara bildirebilirsiniz.

7. Nelerden Kaçınmalı


Sitenizi ziyaret ettiğinizde otomatik olarak oynatılan caz müziği veya video eklemek cazip gelebilir, ancak ziyaretçiler, özellikle de işteyken gizlice göz atanlar için rahatsız edici olabilir. Müşterilerin zamanını boşa harcayarak canını sıkma riskini taşıdığınız için flaştan veya yüklenmesi sonsuza kadar sürecek herhangi bir şeyden kaçının.


İşletmenizin sunduğu şeyleri öne çıkaran bir web sitesi oluşturmak için artık süper teknoloji meraklısı olmanıza gerek yok. Bir web sitesi oluşturucuyu denemeyi ve sitenizi kendiniz oluşturmayı düşünün. Veya şirketinizin internette parlamasını sağlayacak bir profesyonele başvurun. Belki de web sitesi oluşturma kursunun yardımıyla yarı profesyonel olmak istersiniz. Hangi seçeneği seçerseniz seçin, sitenizin ve işletmenizin hedef kitleniz tarafından fark edilmesini sağlayacak temel öğeleri eklediğinizden emin olun.1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör