Turizm Dijital Pazarlama Planı Oluşturmak için 6 Adım

Güncelleme tarihi: 22 Oca

Dijital pazarlama planı, şirketin pazara yönelik bir niyet beyanıdır. Sosyal medya ortamına uygulanan, şirketin belirlenen hedeflerine ulaşmak amacıyla kullanıcılarımızla çevrim içi iletişim kanalları olarak farklı sosyal ağların düzenlenmesini ve planlanmasını sağlayan bir belgedir. Bu iletişimin etkili olması için, aşağıdaki noktalara dayalı olarak önceden planlanmış bir strateji belirlememiz gerekir :

Hedeflerimizi nasıl tanımlarız AKILLI HEDEFLER


Satışları artırmak → satış sıklığını artırmak, satın almayı teşvik etmek, satış fırsatları aramak, ürünlerimizi veya hizmetlerimizi kullanma ihtiyacını veya kullanma isteğini teşvik etmek


Çevrimiçi itibarın iyileştirilmesi → müşteri hizmetleri aracılığıyla kullanıcılarla doğrudan iletişimin sürdürülmesi


Yeni müşterileri dönüştürmek → topluluğunun takipçi veya hayran sayısını artırmak, daha fazla kullanıcıya ulaşan viral içerik oluşturmak, şirketin çevrimiçi görünürlüğünü iyileştirmek.


Hedef kitlemizi nasıl bulabiliriz: Turizmde Alıcı Kişi İhtiyacı


Potansiyel müşterileri araştırmalısın. Müşterilerinin alışveriş davranışlarını ve tüketim alışkanlıklarını analiz etmelisin ve değerlendirmelisin. Vurgulanan verilerle bir profil oluşturmalısın . Alışveriş alışkanlıklarının ötesine geçen fotoğraflar ve bir biyografi ile profiline biraz insanlık katmalısın.


 • Erkek kadın

 • Evli/bekar/boşanmış

 • Çocuklu/çocuksuz, çocukların yaşı

 • Yalnız/bir partnerle yaşamak

 • Yüksek öğretim

 • İş, maaş aralığı, rol ve işlevler

 • Profesyonel özlemler

 • Güzellik ve moda tercihleri

 • Boş zamanlarında yaptıkları

 • Neye değer veriyorlar, neye önem veriyorlar

 • Hangi sosyal ağların çalışacağına karar ver


Hedef kitlene göre, hangi ağlarda var olacağına ve çabalarını nereye odaklayacağına karar vermeniz gereken bir strateji oluşturmalısın . Her platformda içerik stratejisi farklı olmalıdır.

Her sosyal ağdaki stratejiyi ve editoryal takvimi tanımla


Olumlu sonuçlar arıyorsan hiçbir şeyi doğaçlamaya bırakmamanı öneririz. Önceden planlanmış bir strateji, her zaman aynı şeyi yayınlamamana ve içerik türünü değiştirmene yardımcı olacaktır. YouTube ve Facebook, en sık kullanılan sosyal medya platformlarıdır.


Kriz Planı


Birçok şirketin imaj çatışmalarıyla yüzleşmelerine yardımcı olacak bir kriz planı yoktur. Bir kriz planı geliştirmek, şirketin pozisyonunu savunmamıza ve sosyal itibarımızı kaybetmemize yardımcı olduğu için olası sorunlardan kaçınmamıza olanak tanır. Aynı zamanda, herhangi bir sorunla karşılaştığımızda, şirketin amaçlarını, nedenlerini ve konumunu topluluğumuza bildirmemize ve iletmemize olanak tanır.


Sonuç Analizi


Sadece yapmak yeterli değildir. Her bir sosyal ağda neler olduğunu, hangi içeriğin en başarılı olduğunu, hangi işlevin en kötü olduğunu ve bunların erişimini ve topluluk içinde sahip olduğumuz etkileşimi bilmeliyiz. Ağları yönetmemize ve verileri işlememize yardımcı olan birçok teknolojik çözümden yararlanabiliriz.


8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör