Turizm Dijital Pazarlama Planı Oluşturmak için 6 Adım

Dijital pazarlama planı, şirketin pazara yönelik bir niyet beyanıdır. Sosyal medya ortamına uygulanan, şirketin belirlenen hedeflerine ulaşmak amacıyla kullanıcılarımızla çevrim içi iletişim kanalları olarak farklı sosyal ağların düzenlenmesini ve planlanmasını sağlayan bir belgedir. Bu iletişimin etkili olması için, aşağıdaki noktalara dayalı olarak önceden planlanmış bir strateji belirlememiz gerekir :

Hedeflerimizi nasıl tanımlarız AKILLI HEDEFLER


Satışları artırmak → satış sıklığını artırmak, satın almayı teşvik etmek, satış fırsatları aramak, ürünlerimizi veya hizmetlerimizi kullanma ihtiyacını veya kullanma isteğini teşvik etmek


Çevrimiçi itibarın iyileştirilmesi → müşteri hizmetleri aracılığıyla kullanıcılarla doğrudan iletişimin sürdürülmesi


Yeni müşterileri dönüştürmek → topluluğunuzun takipçi veya hayran sayısını artırın, daha fazla kullanıcıya ulaşan viral içerik oluşturun ve paylaşın, şirketin çevrimiçi görünürlüğünü iyileştirin.


Hedef kitlemizi nasıl bulabiliriz: Turizmde Alıcı Kişi İhtiyacı


Potansiyel müşterileri araştırın ve bağlamlandırın, müşterilerinizin alışveriş davranışlarını ve tüketim alışkanlıklarını analiz edin ve değerlendirin ve vurgulanan verilerle bir profil oluşturun . Alışveriş alışkanlıklarının ötesine geçen fotoğraflar ve bir biyografi ile profilinize biraz insanlık katın.


 • Erkek kadın

 • Evli/bekar/boşanmış

 • Çocuklu/çocuksuz, çocukların yaşı

 • Yalnız/bir partnerle yaşamak

 • Yüksek öğretim

 • İş, maaş aralığı, rol ve işlevler

 • Profesyonel özlemler

 • Güzellik ve moda tercihleri

 • Boş zamanlarında yaptıkları

 • Neye değer veriyorlar, neye önem veriyorlar

 • Hangi sosyal ağların çalışacağına karar verin

Hedef kitlenize göre , hangi ağlarda var olacağınıza ve çabalarınızı nereye odaklayacağınıza karar vermeniz gereken bir strateji oluşturun . Her platformda içerik stratejisi farklı olmalıdır.

Her sosyal ağdaki stratejiyi ve editoryal takvimi tanımlayın


Olumlu sonuçlar arıyorsanız hiçbir şeyi doğaçlamaya bırakmamanız önerilir. Önceden planlanmış bir strateji, her zaman aynı şeyi yayınlamamanıza ve içerik türünü değiştirmenize yardımcı olacaktır. YouTube ve Facebook, en sık kullanılan sosyal medya platformlarıdır.

kriz planı var.


Birçok şirketin imaj çatışmalarıyla yüzleşmelerine yardımcı olacak bir kriz planı yoktur. Bir protokol tanımladığımız bir kriz planı geliştirmek, şirketin pozisyonunu savunmamıza ve sosyal itibarımızı kaybetmemize yardımcı olduğu için arızalardan kaçınmamıza olanak tanır. Aynı zamanda, herhangi bir sorunla karşılaştığımızda, şirketin amaçlarını, nedenlerini ve konumunu topluluğumuza bildirmemize ve iletmemize olanak tanır.


Sonuç Analizi


Sadece yapmak yeterli değildir. Her bir sosyal ağda neler olduğunu, hangi içeriğin en başarılı olduğunu, hangi işlevin en kötü olduğunu ve bunların erişimini ve topluluk içinde sahip olduğumuz etkileşimi bilmeliyiz. Ağları yönetmemize ve verileri işlememize yardımcı olan birçok teknolojik çözümden yararlanabilirsiniz.
2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör