Sosyal Satış Araçları: Stratejinizi Optimize Edin

Sosyal medya hayatımızda giderek daha fazla yer kaplıyor ve markalar bunu fark etti. Bize fayda sağlayacak bir strateji tasarlamak için sosyal medyanın tüm potansiyelinden yararlanmanın tam zamanı!


Birçok insan için dünyayı görmek ve haberler, trendler ve fırsatlar hakkında bilgi edinmek için sosyal medya kullandıkları ana araçtır. Toplanan verilere göre 2021 yılında dünya genelinde toplam 3,78 milyar sosyal medya kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde dijital olarak daha az gelişmiş ülkeler daha yüksek bir altyapı seviyesine ulaştığında bu sayı daha da artacak. tahminlere göre 2025 yılında 4,41 milyara. Bu nedenle sosyal medyada pazarlama ve satış çok önemli: halk orada ve bizi bekliyorlar.


Sosyal medya platformları alışveriş sürecini kolaylaştırmak için bazı uygulamalarını güncelledi . Instagram buna en iyi örnek: 2018'de, şirketlerin yüklenen görsellere fiyat etiketleri ekleyebilmeleri ve kullanıcıların ürünlerini uygulama üzerinden satın almalarını kolaylaştırabilmeleri için Instagram Alışveriş özelliği etkinleştirildi. Yukarı kaydırma özelliği, platformda küçük bir devrime de neden oldu: Hikayelere bağlantı ekleme olasılığı, markaların ve etkileyicilerin web sitelerine trafik çekmeleri ve ürünlerinin satışlarını artırmaları için kapıyı açtı.

Sosyal medya, değeri yüksek bir pazarlama aracıdır . 2021 sosyal medya trendleri bize nostalji pazarlamasının bir kez daha başarılı olacağını söylüyor. Ama soru şu ki, onu nasıl kullanacağını biliyor musun?

Sosyal Medya Satışı: stratejinizi optimize etmek için tavsiyeler


Bir sosyal medya stratejisi , en iyi sonuçları elde etmek için önceden planlama gerektirir. Kiminle konuştuğunuzu bilmeli, hedefler oluşturmalı ve Sosyal Medya Pazarlama stratejinizin yatırım getirisinin artması için bir plan yapmalısınız. Kullanıcılarınızın, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin 'kendi tanıtımını' veya doğrudan ve agresif bir şekilde satılmasını değil, onları şaşırtan katma değerli içerik almayı sevdiklerini unutmayın.


Hangi sosyal ağlarda olduğumuzu nasıl seçeceğimizi bilmek önemlidir . “Hepsini al” stratejisi genellikle işe yaramaz; her ağın kendi nüansları, çoğunluk izleyicileri ve farklı kullanımları vardır. Hedef kitlenizin nerede olduğunu öğrenmek Sosyal Satışın bir parçasıdır : örneğin, Instagram moda şirketleri için, özellikle de genç izleyiciler için mükemmeldir.


Hem olumsuz hem de olumlu, alınan yorum ve görüşlerden haberdar olmak çok önemlidir. Kullanıcılar, ikisi arasında gerçek bir ilişki olduğunu hissederse, kazanırsınız. Markanız hakkında var olan konuşmalara katkıda bulunun; İnternette aktif dinleme pratiği yapın, etkileşim kurun ve eleştiri ve şikayetlerin yönetimi ile konuşmayı olumlu bir yere yönlendirmeyi öğrenin.


Tüm çevrim içi çalışmalarınızın anlamlı olması için stratejinizin sonuçlarını değerlendirin , verileri analiz edin ve mevcut eylemlerinizi yeniden yönlendirmenize ve iyileştirmenize olanak tanıyan iç görüler elde edin. Nicel unsurlara (beğeniler, yorumlar, alıntılar, retweetler) ve nitel unsurlara bakın: markanızın çevrim içi algısı, kimlerin takip ettiği, kime ulaştığınız ve hala kime ulaşamadığınız.


Sosyal medya aracılığıyla dönüşümü teşvik etmek için her birinde kültürlü bir imaja sahip olmak çok önemlidir, ancak hangi hedefe ulaşmak istediğimizi bilmek daha da önemlidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi Instagram Alışverişi , sitemize web trafiği getirmemize ve çapraz satışı destekleyen fiyatı ve ilgili makaleleri çok görsel ve çekici bir şekilde göstererek ürün veya hizmet satışlarını artırmamıza yardımcı olacaktır. Hedef kitleniz bu sosyal ağda bulunursa, sosyal satış stratejinizde bu aracı kaçırmamalısınız.


Sosyal medyanızı iyi yönetebilmek ve analiz edebilmek için Sosyal Medya araçlarına ve özellikle size yardımcı olacak ve işinizi kolaylaştıracak Sosyal Satış araçlarına ihtiyacınız olacaktır. Çok faydalı olacak bazılarını önermek istiyoruz:

İşletmeler için sosyal medya araçları


Sosyal medyanızı yönetmek için her türlü araç var , ancak burada Sosyal Satışınız için faydalı olabilecek bazılarına dikkat çekmek ve şu soruyu cevaplamanıza yardımcı olmak istiyoruz: Sosyal medya satışlarınızı nasıl artırabilirsiniz?


  • LinkedIn Satış Gezgini , Şirketleri ve potansiyel alıcıları hedeflemek, onlarla etkileşimi geliştirmek ve bilgi almak için LinkedIn ile bağlantılı araç

  • TakipçiWonk, Bu Twitter aracı, konuya göre önemli etkileyicileri bulmanıza, pazarda arama yapmanıza ve farklı hesapları ve performanslarını karşılaştırmanıza olanak tanır.

  • Hootsuite,. Sosyal medyayı yönetmek için en iyi araçlardan biri. Hootsuite, her türlü profili tek bir platformda yönetir ve rekabetinizi izlemenize ve hedefinizi hassaslaştırmanıza olanak tanır.

  • GetProspect, Bu araç sosyal ağ ortamının biraz dışında olsa da yine de kullanışlıdır. Veritabanınızı genişletmek için tam e-posta adreslerini bulmanıza yardımcı olur.

  • Coobis, İspanya'da Lider Markalı İçerik ve Etkileyici Pazarlama Platformu. Markanıza daha fazla görünürlük kazandırabilecek ortamlar ve etkileyicilerle iletişim kurmanıza olanak tanır.

  • Buffer, Buffer, yayınladığınız içeriği yönetmek ve planlamak için bir araçtır. Platformdan yönettiğiniz tüm hesaplar hakkında size istatistikler sunar.

  • Canva ve Bitly, Canva, gönderileriniz için yaratıcı görseller tasarlamak için mükemmeldir, kullanımı kolaydır ve sezgiseldir. Bitly, URL'leri kısaltmanıza ve içeriğinizin etkisini ölçmenize olanak tanır.

  • SproutSocial, SproutSocial sayesinde sosyal medyanızı entegre bir şekilde yönetir, profilleri, anahtar kelimeleri ve konumları izler. Premium sürümde en fazla 20 profili bağlayabilirsiniz.

Sosyal medya satış stratejisi ve influencerların kullanımı


Sosyal medya pazarlaması ve Sosyal Satışta atlayamayacağımız bir diğer faktör de influencerlardır. Bunları dijital stratejinizde hesaba katmak, yalnızca bir ürün veya hizmeti göstermeye hizmet etmekle kalmayıp aynı zamanda markayla bağlantı kurmaya, uygulamaları ve kullanımları daha iyi göstermeye ve gerçek bir gerçekliği tasvir etmeye yardımcı olduklarından, yıldan yıla artan büyümeleri nedeniyle esastır. Hatta eMarketer tarafından tamamlanan bir araştırmaya göre markaların % 72,5'i 2022 sosyal medya stratejilerinde influencer marketing kullanacak.

Marka bilinirliği veya daha fazla satış elde etmek için çekici bir kampanyanın ötesinde , insanları referans olarak kullanmak, aynı zamanda markanın ve iletmek istediği değerlerin veya niteliklerin bir aynası haline gelir. Bir bakıma, parfüm reklamlarında görünen aktörler gibi, Chanel Nº5 için Brad Pitt'in “Bu bir yolculuk değil… her yolculuk biter” demesi gibi hedef kitlenin bir yansımasıdır.


Bu nedenle, bir markayı tanıtmak söz konusu olduğunda etkileyicilerin seçimi, marka hedef bağlantısını ve bunun gerçekleşeceği sosyal ağları doğru bir şekilde elde etmenin anahtarıdır .

Öte yandan, peşinde olduğumuz iş hedeflerine ulaşmamıza yardımcı olup olmadıklarını bilmek için Sosyal Satış eylemlerini ölçmek her zaman önemlidir. Bu, etkileyicilerin tanıttıkları bağlantıya koydukları UTM'ler oluşturarak yapılabilir: örneğin, yukarı kaydırma aracı aracılığıyla. Ve her zaman bitly gibi araçlarla kısaltmayı unutmayın, uzun URL'lerle kimseyi korkutmak istemiyoruz!


Kullanıcının indirim veya hediye aldığı bir promosyon eyleminden bahsederken, bunu her zaman kişiselleştirilmiş bir kod aracılığıyla yapmak, bu influencer'ın yayılması sayesinde kaç kişinin bir şey satın aldığını bilmemizi sağlar. URL'si veya promosyon kodu olmayan marka bilinirliği eylemlerinde, bunu ölçmek daha karmaşıktır ve bu nedenle, doğru şekilde izlemek için bu ögelerden birinin kullanılması önerilir.


Sosyal satış, geleceğin (ve bugünün) bir aracıdır ve bu sayede kitlemize başka bir açıdan, onların tüketim alışkanlıklarına çok daha yakın olabiliriz. Sosyal medya hayatımızın bir parçası, bu yüzden marka bilinirliği yaratmak, baştan çıkarmak ve hedef kitlemizi en iyi mesajla ikna etmek için üzerinde bulunmamızın ve bundan yararlanmamızın zamanı geldi. Meydan okumaya hazır mısın?
1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör