Sosyal Medyayı Kullanarak Müşteri Memnuniyetini Arttırmanın 4 Yolu

Müşteri memnuniyeti, müşterilerinizi şirketinize sadık tutan ve tekrar eden işler yaratan tek şeydir. Akıllı şirketler, sosyal medyayı bu karışıma entegre ediyor ve müşteri memnuniyetinde %20'lik bir artış buluyor. İşte kendi işinizde müşteri memnuniyetini artırmak için atabileceğiniz 4 temel adım.

  1. Sosyal Medyada Erişilebilir Olun

Araştırmalar, müşterilerin yaklaşık üçte ikisinin (veya daha fazlasının) müşteri hizmetleri için şirketin sosyal medya sitesini kullandığını göstermiştir. Bu, müşteri hizmetlerinde sosyal medyanın önemini vurgulamaktadır. Sosyal medyadaki müşteri sorularına yanıt vermek, müşteri duyarlılığını büyük ölçüde iyileştirebilir ve kaliteli hizmetin görünümünü iyileştirebilir.

Sosyal medya, müşterilerin markalarla kolayca iletişim kurmasını ve onlarla etkileşim kurmasını sağlar. Bir olay olumlu algılanırsa, müşteriler daha kaliteli hizmet beklentisine sahip olacaktır. Fiyat artışları gibi olumsuz deneyimler, müşterilerin kaliteli bakım için daha yüksek beklentilere sahip olmasına yol açacaktır.


2. Etik olun


Etik, iş dünyasında bir dizi şeyi kapsar - fiyatlandırma ve kaliteden, getirilerin yönetimine ve hatta sosyal sorumluluğa kadar her şeyi.

Günümüzde pazar doymuş durumda ve müşterilerin mal veya hizmet alışverişi yaparken aralarından seçim yapabilecekleri çok sayıda şirket var. İşletmenizi öne çıkarmak için normların ötesinde bir şey sağlamak önemlidir.

Şu anda, sürdürülebilirlik modaya uygun bir paroladır ve işinizi ve müşterilerinizin satın almaları hakkında hissettiklerini yükseltmenize yardımcı olabilir. İster geri dönüştürülebilir ürünler ve ambalajlar sunuyor olun, ister bir yardım kuruluşuna yardım taahhüdünde bulunun, ister üretim sırasında geri dönüştürülmüş malzemeler kullanın, müşterileriniz, satın almalarının yalnızca tüketim kültürünün israfına başka bir destek değil, geleceğe yönelik bir yatırım olduğu konusunda tatmin olacaklardır.

Ayrıca, bu etik duruşun finansal ilişkilerinize de yansıması gerekir. Ürünleriniz için fazla ücret ödemeyin, sorun ve bürokrasi yaratmadan iadeleri kabul edin ve şirketinize tüm işlerinizde dürüst ve adil olduğunu gösterin. Temel olarak, asırlık altın kuralı takip edin: Kendinizden alışveriş yapmak istediğiniz şirket olun.


3. Müşterilerinizi dinleyin


Müşterilerinize gerçekten hitap etmenin en iyi yolu, söyleyeceklerini dinlemektir ve görüşlerini ölçmenin en iyi yolu, satın alma sonrası geri bildirim – hatta şikayetler – ve müşteri anketleridir.

Her şirket bir aşamada şikayet alır, ancak şikayette bulunan müşteri kaybolmaz. Şirketin şikayeti ele alma ve müşteriyle ilgilenme biçimi, nihai olarak müşterinin nihai deneyimini ve memnuniyetini belirleyecektir.

Bu nedenle müşterinin söyleyeceklerini iyi dinleyin, durumu düzeltmek için elinizden gelenin en iyisini yapın ve müşteriyi memnun etmek için elinizden gelen en iyi hizmeti verin. Şikayetçi bir müşteriye nasıl davranıldığı, itibarınız için bir hatanın yapacağından çok daha fazlasını yapacaktır. Şöyle düşünün: Teslimat için bir pizza sipariş ediyorsunuz ve restoran size yanlış sipariş gönderiyor. Pizzacıya şikayet ediyorsun. Restoran özür diler, size doğru siparişi gönderir ve ücretsiz pizza için bir kupon verir. Tabii ki, o kuponu kullanacaksınız ve bir sonraki siparişi doğru bir şekilde alırlarsa ve size lezzetli bir yemek sunarlarsa, neden gelecekte onlardan sipariş vermeyesiniz? Küçük jestler ve özürler geniş kapsamlı etkilere sahip olabilir.

Ayrıca, satın alma sürecinden müşteri hizmetlerine, erişilebilirliğe ve nakliyeye kadar her şeyi kapsayan şirketiniz hakkında bilgi toplamak için müşteri anketlerini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, müşterilerin söyleyeceklerini gerçekten duymuş gibi hissetmeleri için bu geri bildirimin sağladığı bilgileri aldığınızdan ve uyguladığınızdan emin olun.

Altı ayda satışlarını yüzde 250 artıran bir snus şirketi olan Haypp , başarısının müşterileriyle olan yakın ilişkisine dayandığını savunuyor ve şöyle diyor:

“Müşterilerimizle ne kadar yakınlaşırsak, farklı pazarlar ve müşteri segmentlerindeki ihtiyaçlarını o kadar iyi anlayacağız. Ancak o zaman müşterilerin tarafında olabilir ve uygun değişimi yaratabiliriz.”


4. Dürüst olun


Bir saniye ayırın ve internette gezindiğinizi ve kesinlikle sevdiğiniz bir ürün bulduğunuzu hayal edin. Ödeme prosedüründen geçersiniz ve ardından yeni ürününüz gelene kadar nefesinizi tutarak beklersiniz. Şimdi, bir kez geldiğinde, vaat edilenden daha küçük olduğunu, sahip olacağını düşündüğünüz bir özelliği olmadığını veya sizi yanlış bir satın alma işlemine yönlendirilmiş gibi hissettirdiğini hayal edin. Eksikliği ne olursa olsun, onu tedarik eden şirket hakkındaki algınız zedelenecek ve geri dönen müşteri olma olasılığınız büyük ölçüde azalacaktır - bu şirket konuyla ilgili bir diyalog açmaya istekli olmadığı sürece (yukarıdaki etik ve müşteri iletişim noktalarını dikkate alın) .

Doğal olarak kazalar meydana gelir ve müşteriye hatalı, kırık veya yanlış bir ürün teslim edilebilir. Ancak, bunun gibi olaylar kuraldan ziyade istisna olmalı ve hataları düzeltmeye yönelik yaklaşımınız hızlı ve dürüst olmalıdır. Yanlış beyan veya nakliye hatalarının sorumluluğunu üstlenin ve müşterinin, değiştirme veya geri ödeme yoluyla telafi edilen olaydan çıktığından emin olun. Bir işletme olarak dürüstlüğünüzü korumanın tek yolu budur. Müşterileriniz size güvenebilirse, çok daha memnun ve sadık olacaklardır.

Kısacası sadık ve memnun bir müşteri kitlesi oluşturmanın en iyi yolu dürüst olmak, iletişime açık olmak ve müşterilerinizin söylediklerini gerçekten dinlemektir. Bu, müşterilerin işletmenizi desteklemek istemesini sağlayan bir ilişki kurar.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör