Sosyal Medyada Neler Paylaşılır?

Güncelleme tarihi: 21 Oca

Sosyal medya, herhangi bir pazarlama planı için çok önemlidir - ancak neye zaman ayırmalısın? Sosyal medyada ne paylaşacağınıza karar vermene yardımcı olacağız.


Herhangi bir küçük işletmenin sosyal medya stratejisinin ana zorluklarından biri, hedef kitlen için yüksek kaliteli, ilgi çekici içerik oluşturmaktır. Sosyal medya takipçilerin, sosyal medyanı ziyaret ettiklerinde yeni, ilgi çekici gönderiler görmek isterler, yoksa akışı kaydırmaya devam ederler. İşte mükemmel içerik oluşturmak ve sosyal medyada ne paylaşacağını bilmek için 5 profesyonel ipucu.


1. Bir Resim (veya Video) Bin Kelimeye Değer


Uzmanlar, sosyal medya paylaşımlarını harekete geçirmek için fotoğraf, video ve grafik kullanmamızı tavsiye ediyor.


Sosyal medyayı nasıl kullandığını düşün – çoğumuz her gönderiye birkaç saniyeden fazla zaman harcamıyoruz. Bu nedenle, görsel içerikler gerçekten kullanıcıların dikkatini çekecek şekilde olmalı ve kolayca sindirilebilir olmalıdır. İnsanların 6 saniyelik bir gif'i izleme olasılığı, 30 dakikalık bir videoyu izlemelerinden çok daha fazladır.


Ürünlerinin, hizmetlerinin ve çalışanlarının fotoğraflarını kullanabilirsin. Ayrıca markana uyan diğer içerikleri de yayınlayabilirsin. Örneğin, eğer “y” kuşağına hitap ediyorsan, her zaman komik bir kedi videosu yayınlayabilirsin!


2. Özel Bir Şey Sun!


Sosyal medya platformları, takipçilerine özel teklifler, yarışmalar veya eşantiyonlar paylaşmanın mükemmel bir yoludur. Hedef kitlene özel bir bonus indirimi veya promosyonu sağlamak, onlara işletmenin sadakatlerine değer verdiğini gösterir ve onları sosyal medya kanallarınla etkileşimde kalmaya teşvik eder.


Web sitende ve fiziksel konumunda (gerçek bir mekandaysan), müşterilerini bu özel fırsatlara erişebilmeleri için sosyal medya kanallarını takip etmeye teşvik edebilirsin.


3. Konuşmaları Başlat


Sosyal kanallarının sağlam bir reklam duvarı gibi olmasını istemezsin - sosyal medyanın tüm amacı insanlarla etkileşim kurmaktır. Bu, diğer kişilerin veya işletmelerin gönderilerine yorum yapmak, diğer kişilerin içeriğini paylaşmak ve sohbeti sürdürmek anlamına gelir. Bu davranışlar, müşterilerini önemsediğini gösterir ve ayrıca reklamlarına daha insani bir his verir.


Facebook sayfanda restoranındaki son yemek deneyimleri hakkında yorum isteyen bir soru yayınlayabilirsin. Veya Instagram'da yeni takı koleksiyonunun bir fotoğrafını yayınlayıp ve takipçilerinden en sevdikleri kolye için oy vermelerini isteyebilirsin. Sosyal medya takipçilerinizle iletişim kanallarını açmak için yaptığın her şey marka sadakatini artıracaktır.


4. Onları Güldür


Sosyal medya izleyicilerinle mizahi bir şey paylaşmak, onların seni hatırlamalarına yardımcı olabilir. Mizah yaratmak, işletmenin ürünleri veya hizmetleriyle ilgili olumlu izlenimi de artırır.


Sosyal medya kanalların için kendi stand-up materyalini yazman gerektiğini düşünme! Çevrimiçi yayınlarda komik bir şey bulursan, yönlendirme yaparak paylaşabilirsin.


5. Sezona Uygun İçerik / Güncel Trendler


Kitlenin sosyal medya gönderilerinde görmek istediği şeylerden biri, güncellenen içeriktir. Güncel, sezonluk gönderiler paylaşarak hedef kitlene zamanında ulaşmaya odaklanmalısın.


Bu sadece büyük tatiller veya güncel olaylar için geçerli değildir. Örneğin; Dünya Günü'nde, kamp malzemeleri mağazanı tanıtmak için dünyanın en güzel yerleri hakkında bir video paylaşabilirsin.


Aynı konsept güncel olaylar ve sıcak trendler için de geçerlidir. Çevrendeki dünyada neler olup bittiğini sosyal medya izleyicilerinle paylaşabilirsin. Şu anda çevrimiçi olarak trend olan konular, sosyal medya takipçilerinin büyük bir bölümünde yankı uyandıracak ve muhtemelen daha fazla insan bunu görecektir. İşinle örtüşen bir haber var mı? Eğer öyleyse, hemen mevcut gelişme hakkında yayın yap!


Kendinizi Onların Yerine Koy!


Sosyal medya biraz bunaltıcı görünebilir, ancak bunu kolaylaştırabilecek basit bir numara var - çevrimiçi olduğunda ne görmek istediğini düşün! Takip ettiğin markaları ve kişilikleri düşün. Ne tür içerikler gözüne çarpıyor? Bu marka hakkındaki algını nasıl etkiliyor? Kendini kullanıcılarının yerine koymak ve işe yarayacağını bildiğin içeriği üretmek için kendi deneyimlerini kullanabilirsin.

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör