Sosyal Medya Planınla Sosyal Medyayı ve Turizmi Birleştir

Güncelleme tarihi: 22 Oca

Turizmde iyi bir ürün ve/veya hizmete sahip olmak yeterli değildir. İşletmen hakkınızda konuşan ve hizmetini tavsiye eden insanlara ihtiyacın var. Sosyal medya, turizm işletmenin çevrimiçi itibarını artırmak için mükemmel bir platformdur. Ancak öncelikle turizm için bir dijital pazarlama planına ihtiyacın var.


Turizmde dijital pazarlama, konaklama sektöründe olduğu gibi her zaman önemli bir faktör olmuştur ve kullanıcının turizm deneyiminin merkez üssünde konumlanmıştır. Turistik destinasyonlarda yer alan hem küçük hem de büyük firmalar bunun farkında olmalı ve sektörde ortaya çıkan yeni fırsatlardan faydalanmalıdır. Turizm ve teknoloji el ele gider ve biri olmadan diğerini anlayamayız.

Sosyal medya, hem kullanıcılar hem de şirketler için turizmi anlama biçimimizde bir değişiklik anlamına geliyor. Sosyal medyadaki trendler yolu belirliyor ve şirketlerin Instagram, Facebook ve LinkedIn'de yer alabilmeleri için pazarlama stratejilerini gözden geçirmeleri gerekiyor . Rakamlar yalan söylemez! Dünya çapında 4,2 milyar kullanıcı, sosyal medyayı sadece bir ünlüyü takip etmek ya da haber almak için kullanmıyor. Görüşlerini paylaşmak, seyahat destinasyonlarını seçmek ve markalar hakkında bilgi edinmek için sosyal medyayı kullanıyorlar. Sosyal medyada turizmin de bir kitlesi var.


Sosyal medya, alışveriş yapanların karar verme sürecinde son derece önemli bir rol oynamaktadır . Bunun bilincinde olarak, Facebook gibi bazı ağlar şirket sayfalarını iyileştirdi ve Instagram, bir alışveriş platformu olarak hizmet vermek için alışveriş özelliğini kullanıma sundu. Değişim geldi ve bunu görmezden gelemeyiz. Ve COVID-19 nedeniyle seyahat etmenin zor olduğu zamanlarda yaşasak da geleceğe inancımız var. Bu yüzden zor zamanlar için de bir turizm pazarlama kampanyası hazırlamamız gerekiyor.


Sosyal medya ve turizm: sosyal medya planının önemi


Sosyal medya, hedef kitlemizle çok daha derin bir düzeyde bağlantı kurmamızı sağlıyor. Hedef kitlenle sadece marka bilinirliği yaratmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcı ve ürün arasında bir farkındalık ve gerçek bir empati yaratmış olursun. Şirketler için sosyal medya, markayı ve ilgili sektörleri izlemek için bir araçtır; şirket ve topluluklarla ilgili konularda kullanıcılarla etkileşim kurmalı, teklifleri duyurmalı ve şikayetleri, önerileri veya kullanıcı fikirlerini doğrudan yanıtlamalısın.


Sosyal medya pazarlaması ve turizmin kesiştiği noktada planlama yapmak çok önemlidir. Stratejiler oluşturmak, eylemlerini yapılandırmak ve her yeni kampanyayı somut bir hedefe bağlamak çok önemlidir.


10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör