Sadakat Programı Nasıl Çalışır?

Güncelleme tarihi: 21 Oca

Sadakat programı teşvikleri değişiklik gösterir. Tipik teşvikler şunları içerir:

· yeni ürünlere önceden bildirim/erken erişim

· satışa erken erişim

· ücretsiz mal veya gelişmiş hizmetler

· ücretsiz veya hızlandırılmış nakliye gibi özel hizmetler

· üyelere özel indirimler


Ödül programı veya puan programı olarak da bilinen bir sadakat programına katılmak için müşteriler genellikle kişisel bilgilerini şirkete kaydeder ve kendilerine sayısal bir kimlik veya üyelik kartı gibi benzersiz bir tanımlayıcı verilir. Bir satın alma işlemi yaparken bu tanımlayıcıyı kullanırlar.

Sadakat Programının Amacı

Sadakat programları iki temel işlev sağlar: Müşterileri tekrarlanan himayeleri için ödüllendirirler ve kartı veren şirkete çok sayıda tüketici bilgisi ve verisi sağlarlar. Şirketler anonim satın alımları değerlendirebilirken, bir sadakat programının kullanılması, birlikte satın alınabilecek ürünlerin türü ve belirli teşviklerin diğerlerinden daha etkili olup olmadığı hakkında şirkete ek ayrıntılar sunar.

Sadakat programları, özellikle geri dönen müşterilerle başarılı olan yüksek hacimli işletmeler için geçerlidir. Ve yeni bir müşteri edinmek, mevcut bir müşteriye satış yapmaktan daha pahalı olduğu için, sadık bir takipçi yaratma olasılığı, değer katmak için esastır. Uygun şekilde yürütüldüğünde, tekrar eden müşteriler, geleneksel pazarlama yöntemlerinin maliyetinin çok altında yenilerini işe almaya yardımcı olacaktır.

Bu programlar müşterinin günlük rutinine entegre edildiğinde, gerçek marka sadakati geliştirebilirler. Müşteriler genellikle programa yatırım yapar ve sadakat programında kazandıkları puanlar veya ödüller nedeniyle bir otele, mağazaya, restorana, kredi kartına veya hava yoluna her şeyden çok bağlı kalırlar.


Sadakat Programı ÖrneğiSadakat programları, her şey gibi "Dijital Çağ"a katıldı. İlginç bir şekilde, teknolojiyi yalnızca ödül almak için bir şeyler satın alma aracı olarak değil, kendilerinin de bir ödül kaynağı olarak kullanıyorlar: kullanıcıları puan almak için mesaj atmaya veya Instagram fotoğraflarına yönlendirmek veya satıcının yeni uygulaması aracılığıyla alışveriş yaparsanız indirim teklif etmek gibi.

Starbucks Ödül programı, bir markanın etkileşimli teklifler aracılığıyla müşterileri nasıl elinde tutabileceğine dair varsayılan örnek olay incelemesi olmaya devam ediyor. Uygulama, müşterilerin gelecekteki kahve alışverişlerinde kullanmak üzere puanlar ("yıldızlar" olarak adlandırılır) kazandığı diğer ödül programları gibi çalışır. Müşterilere önceden sipariş vermek, mağazada ödeme yapmak ve hatta özel müzik çalma listelerine erişmek için uygun bir yol sağlayarak kendisini diğer sadakat sistemlerinden ayırır. Uygulama, çoğunlukla, Starbucks'ı her kahve içicisi için temel bir gereklilik olarak sağlamlaştırıyor. Starbucks, uygulama aracılığıyla dijital ödül kartınıza para eklerseniz "iki kat daha hızlı Yıldız kazanırsınız" diyor.Sadakat Programı AlternatifleriSadakat programları, müşterilerin bağlılığını kazanmanın tek yolu değildir. Costco ve Amazon gibi perakendeciler, üyelik programları aracılığıyla büyük müşteri sadakati elde ettiler. Cepten bir maliyet taşımalarına rağmen, birçok müşteri, çeşitli ürünlere, ücretsiz kargoya ve iki perakendeci tarafından sunulan diğer avantajlara ve ayrıcalıklara erişmek için müşteriler yıllık ücretleri mutlu bir şekilde öder. Üyeliğe dahil olan tüm mevcut hizmetlerden yararlananlar için, faydalar genellikle maliyetlerden daha ağır basabilir.


7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör