Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

Küçük işletmelerin kendi işletmelerinin stratejisini şekillendirmeye yardımcı olmak için pazar araştırması yapmayı öğrenirken uygulayabilecekleri profesyonel ipuçları.


Küçük işletme pazar araştırması birçok amaca hizmet eder. Bu sadece müşterilerinizi veya potansiyel müşterilerinizi anlamakla ilgili değil, aynı zamanda rekabetiniz ve ürünleriyle ve bir bütün olarak sektörünüzle de ilgilidir. Bu çeşitli bileşenleri ne kadar iyi anlarsanız, kendi işinizin stratejisini o kadar iyi şekillendirebilirsiniz. İşte pazar araştırmasının nasıl yapılacağına dair ipuçlarımız.


Pazar Araştırması Nedir?


Pazar araştırması, ürününüz ve müşteri tabanınız hakkında veri toplama ve analiz etme sürecidir. Potansiyel pazarlara ve müşteri tabanlarına ve orada iş yapan mevcut ürünlere ve şirketlere yönelik araştırmaları içerebilir. Ayrıca hedef müşterinizin harcama alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını da inceleyebilirsiniz.


İki Tür Pazar Araştırması


İki geniş pazar araştırması kategorisi vardır: nicel ve nitel .

Nicel pazar araştırması , ölçülen ve genellikle sayıları içeren her şeyi içerir. Örneğin, bir anket yaptıysanız ve müşterilerinizin %33'ünün genç erkekler olduğunu tespit ettiyseniz, bu nicel pazar araştırması verileri olacaktır.

Nitel pazar araştırması verileri genellikle daha yapılandırılmamış ve keşif amaçlıdır. Nitel pazar araştırmasının bir örneği, potansiyel müşterilere "mevsimlik restoran menünüz hakkındaki hislerini" sormak olabilir. Ayrıca, müşterilerin belirli geri bildirimler veya görüşler verdiği anketler gibi şeyleri de içerebilir.

Küçük işletmeler için hangi tür pazar araştırması daha iyidir? Her biri, işletmenizin karşılaşabileceği farklı türden sorular için iyidir. İşletmeniz için belirli, uygulanabilir planlar oluşturmak için ikisinin bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Pazar araştırmasını ne zaman kullanmalısınız? Gerçekten, her zaman! Sektörünüz, rakipleriniz ve müşterileriniz hakkında her zaman öğrenebileceğiniz daha çok şey vardır. Her zaman dinlemeli ve geri bildirime açık olmalısınız. Kolay bir yol, sektör yayınlarına abone olmak ve popüler siteler veya bloglar hakkında bilgi almaktır. Daha resmi bir pazar araştırmasına yol açan bir fikir edinebilirsiniz.


Küçük İşletmeniz için Pazar Araştırma Teknikleri


Küçük bir işletmenin sahibi olarak, muhtemelen sıkı bir bütçeniz olacak. Birçok küçük işletme, tam zamanlı bir pazarlama çalışanını işe alacak finansal kaynaklara sahip değildir, bu nedenle işletme sahipleri, ürünleri veya hizmetleri için kendi pazar araştırmalarını yapmaya karar verebilir .

İyi haber şu ki, çok fazla para harcamadan pazar araştırması yapmanın birçok yolu var . Aşağıdaki teknikler ile en büyük harcamanız zaman olacaktır.


PAZAR ARAŞTIRMA TEKNİĞİ #1: ANKET


Hem küçük hem de büyük işletmeler, anketlerin az maliyetle değerli veriler elde etmenin verimli ve etkili bir yolu olduğunu düşünüyor. Samuel Adams , yüksek kaliteli bir anketin nasıl oluşturulacağıyla ilgili ipuçlarını paylaşıyor:

  • Ankete katılanların ürününüzle ilgilenmesi gerekir

  • Anket sorularını hedeflerinizle alakalı tutun

  • Kısa anketler, katılımcıların yanıtlaması için daha kolaydır

  • SurveyMonkey , anketlere başlamanın kullanıcı dostu bir yoludur

  • Kapalı uçlu soruların analizi daha kolaydır

  • Açık uçlu sorular ayrıntılı geri bildirim sağlayabilir


PAZAR ARAŞTIRMA TEKNİĞİ #2: ODAK GRUPLAR VE MÜLAKATLAR


Odak grupları ve röportajlar, mevcut müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmenin harika bir yoludur. Bu kişisel forum, insanların markanız ve ürünleriniz hakkında paylaşmak istediklerini derinlemesine incelemenize olanak tanır.

Resmi odak grupları zaman alıcı ve pahalı olabilirken, resmi olmayan odak grupları, küçük işletme sahiplerinin müşterilerinin bire bir geri bildirimlerini toplamasının basit bir yoludur.

Örneğin, yiyecek ve içecek alanında, resmi olmayan bir odak grubu yürütmenin en iyi yolu, siz soru sorarken insanlara yiyip içebilecekleri ücretsiz ürünler sağlamaktır.

Müşteriler, katılım karşılığında ücretsiz ürünler, kuponlar veya derin indirimlerle ödüllendirilebilir. Size dürüst geri bildirimde bulunacak güvendiğiniz kişileri bulmak önemlidir.


PAZAR ARAŞTIRMA TEKNİĞİ #3: RAKİP ANALİZİ


Müşterilerinizi anlamak, onları mutlu etmek için gereklidir, ancak bu yeterli değildir. Müşterilerinizi diğer insanlardan daha mutlu tutabileceğinizden emin olmak için rekabeti anlamalısınız.

İlk adım, girmek istediğiniz alanlarda rakibinizin nerede başarılı olduğunu bulmaktır. Örneğin, satış yapmak isteyen bir tatlı üreticisiyseniz, rakip mağazayı ziyaret edebilirsiniz. Günde kaç tane tatlı taşıdıklarını gözlemleyin ve ürün ambalaj boyutunu, biçimini ve diğer ilgili ayrıntıları kontrol edin. Bu size ilgi çeken bir ürünü bir araya getirmek için kullanabileceğiniz değerli bilgiler verir.


PAZAR ARAŞTIRMA TEKNİĞİ #4: MÜŞTERİ GERİBİLDİRİMİ


Son olarak, pazar araştırması yapmayı öğrenmenin en önemli taktiklerinden biri müşteri geri bildirimi toplamaktır. Samuel Adams gibi şirketler, müşteri endişelerini gidermek için e-postaları ve telefon görüşmelerini yönetmek için müşteri hizmetleri temsilcileri kullanır.

Küçük işletmelerin müşteri geri bildirimi toplamasının en iyi yolu anketler, e-posta adresleri ve hatta "eski okul" öneri kutusudur. Müşteri geri bildirimlerinin yelpazenin bir ucunda veya diğer ucunda olma eğiliminde olduğunu unutmayın. İnsanlar yüksek övgü veya olumsuz eleştiri sağlamak isteme eğilimindedir. Başka bir deyişle, onların bilgilerini ciddiye alın, ancak çoğunluğun, muhtemelen daha yolun ortasında olan deneyimini görmediğinizi anlayın.


Bilgi Pazar Gücüdür


Küçük işletme pazar araştırması yapmak, müşterileriniz, ürünleriniz ve sektörünüz hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilir. İhtiyacınız olan bilgiyi elde edin ve müşterilerinize hizmet etmek, rekabeti yenmek ve endüstri trendlerinin zirvesinde kalmak için kendinizi konumlandırabilirsiniz.
1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör