Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi: 21 Oca

Küçük işletmelerin kendi işletmelerinin stratejisini şekillendirmeye yardımcı olmak için pazar araştırması yapmayı öğrenirken uygulayabilecekleri profesyonel ipuçları bu yazımızda.


Küçük işletme pazar araştırması birçok amaca hizmet eder. Bu sadece müşterilerini veya potansiyel müşterilerini anlamakla ilgili değildir, aynı zamanda rekabetle ve ve bir bütün olarak sektörünle ilgilidir. Bu çeşitli bileşenleri ne kadar iyi anlarsan, kendi işinin stratejisini o kadar iyi şekillendirebilirsiniz. İşte pazar araştırmasının nasıl yapılacağına dair ipuçlarımız.


Pazar Araştırması Nedir?


Pazar araştırması, ürünün ve müşteri tabanın hakkında veri toplama ve analiz etme sürecidir. Potansiyel pazarlara ve müşteri tabanlarına ve orada iş yapan mevcut ürünlere ve şirketlere yönelik araştırmaları içerebilir. Ayrıca hedef müşterinin harcama alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını da inceleyebilirsin.


İki Tür Pazar Araştırması


İki geniş pazar araştırması kategorisi vardır: nicel ve nitel .


Nicel pazar araştırması , ölçülen ve genellikle sayıları içeren her şeyi içerir. Örneğin, bir anket yaptıysan ve müşterilerinin %33'ünün genç erkekler olduğunu tespit ettiysen, bu nicel pazar araştırması verileri olacaktır.


Nitel pazar araştırması verileri genellikle daha yapılandırılmamış ve keşif amaçlıdır. Nitel pazar araştırmasının bir örneği, potansiyel müşterilere "mevsimlik restoran menün hakkındaki "hislerini" sormak olabilir. Ayrıca, müşterilerin belirli geri bildirimler veya görüşler verdiği anketler gibi şeyleri de içerebilir.


Küçük işletmeler için hangi tür pazar araştırması daha iyidir? Her biri, işletmenin karşılaşabileceği farklı türden sorunlar için iyidir. İşletmen için belirli, uygulanabilir planlar oluşturmak için ikisinin bir kombinasyonunu kullanabilirsin.


Pazar araştırmasını ne zaman kullanmalısın ? Kesinlikle, her zaman! Sektörün, rakiplerin ve müşterilerin hakkında her zaman öğrenebileceğin şeyler vardır. Her zaman dinlemeli ve geri bildirime açık olmalısın. Kolay bir yol, sektör yayınlarına abone olmak ve popüler siteler veya bloglar hakkında bilgi almaktır. Daha resmi bir pazar araştırmasına yol açan bir fikir edinebilirsin.


Küçük İşletmen için Pazar Araştırma Teknikleri


Küçük bir işletmenin sahibi olarak, muhtemelen sıkı bir bütçen olacak. Birçok küçük işletme, tam zamanlı bir pazarlama çalışanını işe alacak finansal kaynaklara sahip değildir, bu nedenle işletme sahipleri, ürünleri veya hizmetleri için kendi pazar araştırmalarını yapmaya karar verebilir.

İyi haber şu ki, çok fazla para harcamadan pazar araştırması yapmanın birçok yolu var . Aşağıdaki teknikler ile en büyük harcamanız "zaman" olacaktır.


PAZAR ARAŞTIRMA TEKNİĞİ #1: ANKET


Hem küçük hem de büyük işletmeler, anketlerin az maliyetle değerli veriler elde etmenin verimli ve etkili bir yolu olduğunu düşünüyor. Yüksek kaliteli bir anketin nasıl oluşturulacağıyla ilgili ipuçları şöyle sıralanabilir:

  • Ankete katılanların ürününle ilgilenmesi gerekir

  • Anket sorularını hedeflerinle alakalı tutmalısın

  • Kısa anketler, katılımcıların yanıtlaması için daha kolaydır

  • SurveyMonkey , anketlere başlamanın kullanıcı dostu bir yoludur

  • Kapalı uçlu soruların analizi daha kolaydır

  • Açık uçlu sorular ayrıntılı geri bildirim sağlayabilir


PAZAR ARAŞTIRMA TEKNİĞİ #2: ODAK GRUPLAR VE MÜLAKATLAR


Odak grupları ve röportajlar, mevcut müşterilerin ve potansiyel müşterilerin hakkında daha fazla bilgi edinmenin harika bir yoludur. Bu kişisel forum, insanların markan ve ürünlerin hakkında paylaşmak istediklerini derinlemesine incelemene olanak tanır.


Resmi odak grupları zaman alıcı ve pahalı olabilirken, resmi olmayan odak grupları, küçük işletme sahiplerinin müşterilerinin bire bir geri bildirimlerini toplamasının basit bir yoludur.


Örneğin, yiyecek ve içecek alanında, resmi olmayan bir odak grubu yürütmenin en iyi yolu, soru sorarken insanlara yiyip içebilecekleri ücretsiz ürünler sağlamaktır.


Müşteriler, katılım karşılığında ücretsiz ürünler, kuponlar veya indirimlerle ödüllendirilebilir. Dürüst geri bildirimde bulunacak güvenilir kişileri bulmak önemlidir.


PAZAR ARAŞTIRMA TEKNİĞİ #3: RAKİP ANALİZİ


Müşterilerini anlamak, onları mutlu etmek için gereklidir, ancak bu yeterli değildir. Müşterilerini diğer insanlardan daha mutlu tutabileceğinden emin olmak için rekabeti anlamalısın.


İlk adım, girmek istediğin alanlarda rakibinin nerede başarılı olduğunu bulmaktır. Örneğin, satış yapmak isteyen bir tatlı üreticisiysen, rakip mağazayı ziyaret edebilirsin. Günde kaç tane tatlı siparişi aldıklarını gözlemle ve ürün ambalaj boyutunu, biçimini ve diğer ilgili ayrıntıları kontrol et. Bu ilgi çeken bir ürünü diğer ayrıntılarla bir araya getirmek için kullanabileceğin değerli bilgiler verir.


PAZAR ARAŞTIRMA TEKNİĞİ #4: MÜŞTERİ GERİBİLDİRİMİ


Son olarak, pazar araştırması yapmayı öğrenmenin en önemli taktiklerinden biri müşteri geri bildirimi toplamaktır. Köklü şirketler, müşteri endişelerini gidermek için e-postaları ve telefon görüşmelerini yönetmek için müşteri hizmetleri temsilcileri kullanır.


Küçük işletmelerin müşteri geri bildirimi toplamasının en iyi yolu anketler, e-posta adresleri ve hatta " öneri kutusu" dur. Müşteri geri bildirimlerinin yelpazenin bir ucunda veya diğer ucunda olma eğiliminde olduğunu unutmamalısın. İnsanlar yüksek övgü veya olumsuz eleştiri yapmak eğilimindedir. Başka bir deyişle, onların bildirimlerini ciddiye almalısın.


Bilgi Pazar Gücüdür


Küçük işletme pazar araştırması yapmak, müşterilerin, ürünlerin ve sektörün hakkında bilgi edinmene yardımcı olabilir. İhtiyacın olan bilgiyi elde etmelisin bu sayede müşterilerine hizmet etmek, rekabeti kazanmak ve endüstri trendlerinin zirvesinde kalmak için kendini konumlandırabilirsin.


4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör