Moda için sosyal medyadan en iyi şekilde nasıl yararlanılır?

Sosyal ağlar moda markaları için önemli bir kanal haline geldi. Marka bilinirliğini, artırır ve dolayısıyla satışları doğrudan etkiler. Ancak, içeriğimizin mükemmel olmasını ve belirlenen iş hedeflerimize ulaşmasını sağlamak için hangi faktörleri aklımızda tutmalıyız? Bu makalede tüm ipuçlarını bulacaksınız.


Başlamadan önce, işte size bir soru: Bir markanın ürününü veya hizmetini satın almaya karar vermeden önce o markanın sosyal medyasına kaç kez baktınız?


Cevap muhtemelen kuşağınıza göre değişir, ancak bunun giderek yaygınlaşan bir alışkanlık olduğunu inkar edemeyiz. Hatta birçok marka sosyal medya aracılığıyla keşfediliyor!


Moda ve perakende sektöründe sosyal ağların nasıl güçlendirileceğini bilmek, rekabetin çok olduğu bir sektör olduğu ve sosyal medyada öne çıkmanın bazen zor olduğu düşünüldüğünde göründüğünden daha karmaşıktır. Sıklıkla, çok çaba gösterilmesine rağmen istenen sonuçlara ulaşılamamaktadır; hedef kitleye ulaşılamıyor veya düşük katılım var (ki bu, hedef kitlenizle gerçekten bağlantı kurup kurmadığınızı anlarken ölçülecek en önemli faktörlerden biridir).


Moda sosyal medyası için akılda tutulması gereken faktörler


Bir moda markası için sosyal medya stratejisi iyi tanımlanmış, yapılandırılmış ve bir satış planının yanı sıra bir iş planına dayalı olmalıdır. Her iki durumda da, aşağıda ana hatlarıyla açıklayacağımız üç nokta çok açık olmalıdır:


· Kimi hedefliyorsunuz ( Alıcı Kişi )?: Hangi sosyal ağda olduklarını, satın alma davranışlarını ve ne tür içerik tükettiklerini analiz edin.


· İş hedefleriniz nelerdir?: Markanın nerede olduğunu akılda tutmak önemlidir. Sıfırdan başlamak ve zaten bir marka bilinirliğine sahip olmak çok farklıdır.


· Moda markanız için içeriği nasıl planlayacaksınız ?: Rekabetin ne yaptığını görmeye başlamadan önce ölçütler belirleyin ve ilham kaynağı olabilecek fikirler ve referanslar toplayın.


Yüksek rekabet ve sosyal ağlarda gördüğümüz moda markalarının miktarı nedeniyle, aşağıdakileri aklımızda tutmalıyız: İçerik planınızın işe yaramasını istiyorsanız, farklı olmalı ve değer sağlamalıdır. Olmazsa, takipçi sayınızı artırmak ve zaman içinde etkileşimi sürdürmek çok zordur.


Aslında, birçok marka önce insanların paylaşmaktan hoşlandığı ve organik olarak hızlı bir şekilde büyümelerini sağlayan çok çekici içeriğe sahip bir profil oluşturur; daha sonra kendi ürün gruplarını piyasaya sürerler. Bu stratejiyi kendi markasını yaratan influencerlarda da görebiliriz; alaka düzeyi ve yüksek sayıda takipçisi kendi kendini tanıtma işlevi görür.

Moda endüstrisinde etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturmanın 4 anahtarı


1. Çevrimiçi tutarlı bir marka imajı oluşturun


Her şeyden önce, ürün stratejinizi tanımlamanız önemlidir. Ne sunduğunuzu, özellikle öne çıkarmak istediğiniz bir ürününüz varsa ve içeriğinizi satın almaya nasıl teşvik edeceğinizi açıkça belirtmelisiniz. Web sitenizin trafiğini sosyal medya üzerinden izlemek de önemlidir.

Ürününüzü/hizmetinizi iyi inceleyin; olası rekabetiniz ve sosyal ağlarda nasıl iletişim kurdukları hakkında bilgi edinin. Potansiyel müşterinize göre doğru tonu arayın (sıradan, arkadaş canlısı, profesyonel, kurumsal, bilgilendirici).


Bu durumda, her şeyin tutarlı bir şekilde iletilmesi için net bir değer teklifine ve marka yönergelerine sahip olmak çok önemlidir. Görsel kısım ve kopya, ekstra yaratıcılık sağlamada ve perakende ve moda endüstrisini öne çıkarmada en büyük rolü oynayan unsurlardır. Aslında, giderek daha fazla marka, bir ürünü kopya başlığında tanımlamanın ötesine geçen metinler üzerine bahse giriyor; kullanıcılarıyla daha fazla bağlantı kurmak için duygu, ilham veya motivasyon iletirler.


Özetlemek gerekirse: Bilgi, Instagram profilleri ve sürekli bildirimlerle dolu bir dünyada başarıyı belirleyen şey yaratıcılıktır.


Profilinizi oluştururken tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmak zorunludur. Biyografiniz içerik açısından organize olmalı, okunması kolay olmalı ve gereksiz bilgilerle doldurulmamalıdır.


2. Sosyal medya aracılığıyla moda satışlarını artırın


Sosyal medyada nasıl iletişim kuracağınıza karar verdikten sonra sıradaki soru şudur: Sayfa ziyaretlerini nasıl dönüşüme dönüştüreceğim? İşte 3 temel anahtar:


· İzlemenizi geliştirin: Sosyal medyada her bağlantı yayınladığınızda, ziyaretin sosyal medyadan gelip gelmediğini, tam olarak hangi ağdan geldiğini ve bir özel kampanya. Organik içerik yayınlamak, reklam oluşturmak veya başkalarıyla işbirliği yapmak söz konusu olduğunda bu faktör çok önemlidir. Bununla, ziyaret ve dönüşüm sayısına göre hangi işlemlerin en iyi sonucu verdiğine dair sürekli bir görünürlüğe sahibiz.


· Sosyal medya reklamları: Soru şu ki, sosyal medya reklamları moda markaları için gerçekten etkili mi? Cevap evet, ama onları stratejik olarak planlamalıyız. Bu sektörde yeniden pazarlama , satın alma kararını pekiştirdiği ve müşterilere sitede gördükleri ürünleri hatırlattığı için oldukça etkilidir. Zalando gibi birçok marka bu stratejiyi kullanıyor.


· İşbirlikleri ve etkileyici pazarlama: Moda markaları, markalarını genişletmek ve teklifler, çekilişler veya indirimler gibi özel ürünler başlatmak için giderek daha fazla etkileyici pazarlamaya bahis yapıyor. Trend, daha niş ve özel içerikli (örneğin ayakkabı markaları gibi) mikro etkileyicileri kullanmaktır .


· Önce mobil: sosyal medya kullanımının çoğunluğu telefonlardan; moda web sayfanızı tasarlarken, satın almayı teşvik etmek için web dostu bir tasarım eklemelisiniz .

3. Günlük topluluk yönetimi


Yalnızca içerik oluşturmak yeterli değildir; yorumlarına ve mesajlarına yanıt vererek, gönderileri beğenerek ve diğer hesaplarla etkileşim kurarak kullanıcı etkileşimini teşvik etmeliyiz . Özetlemek gerekirse: kendi profilinizin ötesinde görünür olun. Yanıtlarınız ne kadar düşünülmüş ve yaratıcı olursa, o kadar fazla etkileşime sahip olursunuz.


Kullanıcılarınızın bıraktığı yorumlara dikkat etmek önemlidir. Herhangi bir çevrimiçi itibar kriziyle karşı karşıya kaldığınızda, bu tür sorunları çözmenize yardımcı olacak bir yanıt protokolünüz olduğundan emin olun.


Bundan sonra, yanıt sürelerini yeterince koordine etmeye odaklanın, bu da kullanıcı ihtiyaçlarıyla ilgilenmek ve onların şüphelerini veya önerilerini mümkün olan en kısa sürede çözmeye çalışmak anlamına gelir.

4. İçerik kraldır


Çok çalışmalı ve hepsinden önemlisi ekibinizle birlikte çalışmalısınız. Hayal gücünüzü ve bilgeliğinizi serbest bırakın (kullanıcıların dikkatini çekmek istiyorsanız).


Kolayca “çekici” görseller ve değer ve eğlence sağlayan videolar oluşturun ve markanızın değerlerini aktaran içerikler sunun.


Ayrıca ürünleriniz, hizmetleriniz veya diğer konular hakkında yayınlayacağınız içeriği özetleyen infografikler oluşturarak da oynayabilirsiniz.


Her şeyin markanızla uyumlu olduğundan emin olun. Markanız ile kullanıcı arasında, içeriğinizi okumasını ve yeni satışlar oluşturmasını sağlayan bir bağlantı oluşturarak (bazen ve gerekirse) mizah kullanın. Ayrıca , her aracın sunduğu belirli yönleri güçlendirin.


Örneğin, Instagram çok şey sunar: makaralar, hikayeler, anketler, standart gönderiler, atlıkarıncalar, kılavuzlar ve daha fazlası. Hedefiniz bu ağdaysa, denemeyi iki kez düşünmeyin. Kullanıcılar bu tür etkileşimleri sever.


Editoryal takviminizi planlamaya gelince , kullanıcıları web sayfasına getiren veya onları ziyaret etmeye teşvik eden gönderileri eklemeyi unutmayın. Bir bağlantı gönderirseniz, onu UTM'lerle takip etmek önemlidir; bu şekilde o linkten gelen trafiği ölçebilirsiniz .

Moda endüstrisini etkileyen sosyal ağlar


Daha önce de belirttiğimiz gibi ilk adım, hedef kitlemizin hangi sosyal ağda olduğunu ve hangi sosyal ağda yer almamız gerektiğini analiz etmektir. Aynı mesajı tüm ağlarda başlatmanın etkili olmadığını akılda tutmak önemlidir; bunun yerine, iletişim kurduğumuz sosyal ağa göre hem çok kanallı hem de kişiselleştirilmiş bir strateji planlamalıyız:


· Instagram: Görsel içeriği tanıtın ve etkileşimi teşvik etmek için uygulamanın farklı araçlarını kullanın. Kullanıcının dikkatini çeken göz alıcı metin başlıkları oluşturun; aksi takdirde bilgi fazlalığından dolayı öne çıkmazlar. IG Shopping'in, mükemmel moda alışverişi sevenler için sosyal ağ olan 21 düğme örneğinde olduğu gibi, satışları teşvik etme işlevini hesaba katmak çok önemlidir.


· TikTok: Daha fazla marka genişlemek için bu sosyal ağı kullanıyor. Koleksiyonların oluşturulmasını ve yaratıcı sürecini göstermek özellikle ilginçtir; Yine de; TikTok'ta içerik oluşturmanın standart bir yayından daha pahalı olduğunu, ancak daha yaratıcı bir dokunuş sağladığını ve özellikle Millennials ve Gen Z ile bağlantı kurmak için kullanışlı olduğunu unutmamalıyız.


· LinkedIn: Bu ağ daha çok marka, değerleri ve sürdürülebilirlik, eşitlik ve daha fazlası gibi konularla ilgili içerik sunmaya yöneliktir. Çalışanları değer teklifinin ana direği olarak vurgulamak da yararlıdır.


· Pinterest: Daha ilham verici yönünüzü ortaya çıkarmak ve marka felsefesini genişletmek için idealdir. Ulike Instagram, her gönderiye bir bağlantı yerleştirebilirsiniz.


· Twitter: Etkileşim, tartışma yaratmak ve kullanıcıları markanın en son güncellemeleri hakkında bilgilendirmek için iyi bir seçenek.


· Facebook: Instagram'ın patlaması ile Facebook biraz geride kaldı, ancak yine de daha eski bir kitleye ulaşmak için etkili bir ağ. Satın alımları artırmak için Facebook Marketplace'i önemli bir araç olarak kullanın.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör