Küçük İşletme Pazarlaması: Sosyal Medya İçerik Stratejisi

Güncelleme tarihi: 21 Oca

Sosyal medyada yeniysen, küçük işletmen için en iyi sosyal medya içerik stratejisini nasıl oluşturacağına dair ipuçlarımız burada.


Sosyal medya, işletmeni ve markanı tanıtmanın harika bir yoludur. Sosyal medyada yeniysen, korkma - seninle paylaşmak için bazı profesyonel ipuçlarımız var. Küçük işletmen için en iyi sosyal medya içerik stratejisini nasıl oluşturacağına dair ipuçlarımız:


1. Ne Sıklıkta Gönderi Yapmalısın?


Bazen daha azı daha fazla olabilir. Takipçilerini ve hayranlarını çok fazla gönderiyle boğmamalısın. Kitlenin bunalmış hissetmesini veya markanın çok agresif olmasını istemiyoruz. Diğer taraftan, potansiyel müşterilerinin markanıi unutacağı kadar seyrek paylaşım yapmak da iyi bir fikir değil. Amaç, sosyal medya kitlenle devam eden bir konuşma yapıyormuşsun gibi görünmeyi sağlamaktır.


Sosyal medyada yeniysen, Facebook işletme sayfanda haftada 1-3 kez gönderi paylaşmak başlangıç için en iyisidir. Twitter için temel kural, günde 1-3 kez paylaşım yapmaktır. Her iki sitede de daha sık gönderiler yayınlarsan, hayranlarını ve takipçilerini bezdirme riskiyle karşı karşıya kalırsın.


Bu gönderi planının soruları yanıtlamayı veya yorumları yanıtlamayı içermediğini unutmamalısın. Herhangi bir soru veya yorumu takip etmek için tüm hesapları günde 1-3 kez kontrol etmelisin.


Bu sorulara veya yorumlara doğrudan 24 saat içinde yanıt vermeye çalışmalısın. Bu şekilde takipçilerinle devam eden bir ilişki kurar ve duyulduklarını hemen bilmelerini sağlarsın.


2. Her Platform için Ayrı Ayrı Düşün


Sosyal medya, herkese uyan tek bir önerme değildir. Bir sosyal medya forumunda çok iyi çalışan bir şey, diğerinde iyi performans göstermeyebilir. Her sosyal medya hesabı için farklı gönderi fikrini nasıl bulacaksın?


Genel olarak konuşursak, bazı yeni başlayanların tüm kanallarda aynı içeriği yayınlayarak yaptığı yaygın hatadan kaçınmalısın. En Etkili Sosyal Medya Gönderi Fikirleri listesi yazımızı gözden geçirmelisin.


Facebook'ta işe yarayan şey Instagram için uygun olmayabilir. Örneğin, perakende mağazan hakkında tarih ve saat içeren satış bilgileri Facebook'ta harika olabilir, ancak görsel olarak daha eğimli Instagram'da olmayabilir. Instagram, iş veya ürün tanıtımı, perde arkası için en iyisidir, çünkü bu platform resimlere ve videolara odaklanmıştır. Bir platformu, takipçileri diğerine yönlendirmek için de kullanabilirsin – örneğin, bir Facebook gönderisi koymak, insanların Instagram'daki harika yeni videon hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak ve kolay bir bağlantı sağlamak gibi.


İçeriğinin aynı olmasını istemezken, doğal olarak tutarlı olmasını istersin. Örneğin, Facebook gönderilerinde bir logo kullanıyorsan, logonun Twitter ve Instagram'da da aynı olduğundan emin olmalısın. Marka tekrarı, isim tanınırlığını oluşturan aşinalık yaratır.


İşletmene en uygun olan sosyal medya platformunu bulmak için çeşitli platformlarda gönderiler yayınlamak, biraz deneme yanılma süreci gerektirecektir. Denemekten korkma! Doğru ya da yanlış yoktur; bu, benzersiz işin için en iyi sosyal medya içerik stratejini ve platformlarını bulma meselesidir.


3. Yüksek Kaliteli İçerik Kullan


Hangi sosyal medya platformunu kullanırsan kullan veya hangi içeriği yayınlarsan yayınla, kalite çok önemlidir. Sosyal medya kullanıcıları her zamankinden daha bilgili ve zevklerinde giderek daha seçici oluyorlar. İçeriği yüksek kaliteli yapan nedir?


Tüm fotoğraflar net, net ve iyi çerçevelenmiş olmalıdır

Tüm altyazılar net olmalı ve harekete geçirici mesaj içermelidir

Uygun dilbilgisi kullanılmalı ve jargonu veya stenografiyi hariç tutmalıdır

Bir satış konuşması gibi görünmemesi için doğal, organik bir ses kullanılmalıdır

Hedef kitleye yönelik, onların ilgisini çekicek içerik kullanılmalıdır

Benzersiz ve orijinal içerik kullanılmalıdır


Yüksek kaliteli görsel ve metin içeriği oluşturmak, gönderilerinin paylaşılma olasılığını artırır. İçeriğin ne kadar çok yayılırsa o kadar iyi!


Önemli


Günümüzün küçük işletmeleri için bir sosyal medya içerik stratejisine sahip olmak şarttır. Modern, teknolojik açıdan bilgili müşteriler, işletmeni bulabilmeyi ve sosyal medyada işletmenle etkileşime geçebilmeyi umuyor. Henüz sosyal medya dünyasına aşina değilsen, sorun değil! Sadece araştır ve diğer markaların neler yaptığını görmek ve senin için neyin işe yarayabileceği konusunda fikir edinmek için etrafına bak. Sonra dene! Zamanla, kendin ve müşterilerin için en iyi olanı bulacaksın.


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör