Küçük İşletme Pazarlaması: Sosyal Medya Etkileşimi

Güncelleme tarihi: 21 Oca

Küçük işletme markan için sosyal medya katılımını nasıl oluşturacağını bu yazıda öğrenebilirsin. İşte kitle etkileşimini artırmak için en iyi ipuçlarımız.


Sosyal medya iş platformlarınızda izleyici katılımını artırmak için en iyi ipuçlarını burada bulabilirsin.


1. Markanın Nabzını Tut


Sosyal medyaya katılım, markanla iletişim halinde olmak demektir. Sosyal medya, markan hakkında çevrimiçi olarak hem iyi hem de kötü neler söylendiğini bilmeni sağlar.


Sosyal medya kanallarını günde birkaç kez izlemeyi ve herhangi bir müşteri endişesine derhal yanıt vermeyi alışkanlık haline getirmelisin. Müşteri tabanına, söylediklerini duyduğunu ve herhangi bir sorunu düzeltmek için harekete geçeceğini göstermek, sadık bir marka takipçisi oluşturmaya yardımcı olabilir.


Herhangi bir soruna yanıt vermek önemli olduğu kadar, övgüyü kabul etmek de aynı derecede önemlidir. Takipçilerine iltifatları veya iyi yorumları için yanıt vermelisin ve teşekkür etmelisin. Takipçilerinle etkileşime geçmeyi gerçekten önemsediğini göstermelisin.


Olumlu ya da olumsuz, 24 saat içinde cevap verdiğinden emin ol! Sosyal medya kullanıcılarının dikkat süreleri kısadır. Hızlı yanıt vermek, markanın akılda kalmasını sağlar ve aynı zamanda sosyal medya oyununun zirvesinde olduğunu ve onların fikirlerini bir öncelik haline getirdiğini gösterir.


2. Çevrimiçi Müşteri Hizmetleri Önemlidir


Sosyal medya ve çevrimiçi işletmeler, işletmelerin iyi müşteri hizmeti sağlama şeklini değiştirdi. Daha önce, tüm müşteri hizmetleri ya yüz yüze ya da telefondaydı. Artık müşteri hizmetleri sorunlarının çoğu çevrimiçi olarak ele alınabilir hale geldi.


Etkileşim yüz yüze olmasa bile, çevrimiçi müşteri hizmetlerinin bir perakende mağazasında veya telefonda şahsen vereceğin hizmet kadar önemli olduğunu unutmamalısın.


İyi müşteri hizmeti, tüm kanallarında aynı olmalıdır. Müşterilerin ne söylediğine çok dikkat etmelisin, endişelerini derhal ele almalısın ve sonuçlardan memnun olduklarından emin olmak için kontrol etmelisin. Bu şekilde kaybettiğini düşündüğün müşterilerin geri gelmelerini sağlarsın.


3. Markanın Mesajlaşma Önceliklerini Belirle


Sosyal medya kitlen için uyumlu bir marka deneyimi yaratmak için nereye odaklanacağını bilmen gerekir. Nelere öncelik vermelisin?


Bazı işletmeler, yalnızca aktif olmak adına sosyal medyada aktif olma hatasına düşmektedir. Bu yaklaşımla ilgili sorun şu ki, sosyal medyana gerçek anlamda odaklanmadan müşterilein üzerinde fazla bir etkin olmayacaktır.


En iyi ürünlerini, hizmetlerini ve marka niteliklerini tanımlamalısın. Bunların ne olduğunu dile getirdikten sonra, tüketicilerin için bu ayrıntılara odaklanabilirsin. Sosyal medya hedefin, bu temalara olabildiğince düzenli olarak dokunmak olmalıdır.


Örneğin ürününün el yapımı olduğu için değerli olduğu mesajını vermek istiyorsan o temaya uygun içerikler oluşturmalısın. Sosyal medya içeriğin, iş mesajını ve markanın temel yetkinliklerini güçlendirmelidir.


4. Her Zaman Harekete Geçirici Mesajları Dahil Et!


Kendine şunu sor: Müşterilerinin yapmasını istediğin eylemler neler? Ürününü satın almak, etkinliğine katılmak veya başlangıç ​​fonuna bağış yapmak olsun, takipçilerinin yanıt vermesi için, net bir harekete geçirici mesaj eklediğinden emin ol.


Harekete geçirici mesaj, gönderilerine odaklanmanı sağlar ve aynı zamanda takipçilerini bir sonraki adımı atmaya teşvik eder. bir sonraki adımı atmayı onlar için mümkün olduğunca kolay hale getirir. E-posta listesine kaydolmalarını mı istiyorsun? Sayfanı takip etmelerini mi? Onlara ne yapmaları gerektiğini söylemelisin, ona göre cevap vereceklerdir.


5. Zamanından Önce Takvim Gönderileri


Günlük olarak sosyal medya gönderileri yapmak, yaratıcılığını tüketebilir. İçeriği önceden beyin fırtınası yaparak belirlemek, günlük olarak ne yayınlayacağının stresini ortadan kaldırır. Mümkün olduğunda, gönderilerini önceden planlamalısın.


Aylık veya üç aylık bir içerik takvimi, sosyal medya çıktılarını yönetmene ve planlamana yardımcı olabilir. Ayarlamak ve ilerlemeni takip etmek için takvimini ayda bir veya iki kez tekrar kontrol et. Ürün sürümleri, tatiller veya özel etkinliklerin tarihlerini izlemek için içerik takvimini kullanabilirsin.


Gönderilerini önceden belirlenmiş bir tarih veya saatte çıkacak şekilde planlamak için bir uygulama veya program da kurabilirsin. Bu, birkaç günlük (veya daha fazla) içeriği aynı anda koyabileceğin ve programın otomatik olarak belirlenen zamanlarda yayınlayacağı anlamına gelir.


Beğen, Paylaş, Favorilere Ekle, Retweetle


Tüketicilerini çevrimiçi olarak meşgul etmek, tamamen ilişkiler kurmakla ilgilidir. Herhangi bir ilişkide olduğu gibi, uyum ve iyi iletişim geliştirmek zaman ve çaba gerektirir. Zamanla, sosyal medya aracılığıyla izleyicilerini ve hayranlarını etkilemenin doğal olduğunu göreceksin. Takip eden güçlü, sadık bir markaya sahip olduğunda, hayranların ve hedef kitlen en sevdikleri ürün hakkındaki sözleri kendi başlarına yayacaktır.4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör