Küçük İşletme Pazarlaması: Sosyal Medya İçerik Stratejisi

Sosyal medyada yeniyseniz, küçük işletmeniz için en iyi sosyal medya içerik stratejisini nasıl oluşturacağınıza dair ipuçlarımız burada.

Sosyal medya, işletmenizi ve markanızı tanıtmanın harika bir yoludur. Sosyal medyada yeniyseniz, korkmayın - sizinle paylaşmak için bazı profesyonel ipuçlarımız var. Küçük işletmeniz için en iyi sosyal medya içerik stratejisini nasıl oluşturacağınıza dair ipuçlarını okuyun.


1. Ne Sıklıkta Gönderi Yapmalısınız?


Bazen daha azı daha fazla olabilir. Takipçilerinizi ve hayranlarınızı çok fazla gönderiyle boğmak istemezsiniz çünkü onlar dinleneceklerdir. Yayınları zaten meşgul ve bunalmış hissetmelerini veya markanızın çok agresif olmasını istemiyorsunuz. Diğer taraftan, potansiyel müşterilerinizin sizi unutacağı kadar seyrek paylaşım yapmak istemezsiniz. Amaç, sosyal medya kitlenizle devam eden bir konuşma yapıyormuşsunuz gibi görünmesini sağlamaktır.


Sosyal medyada yeniyseniz, iyi bir kural, Facebook marka sayfanıza haftada 1-3 kez gönderi paylaşmaktır. Twitter için temel kural, günde 1-3 kez paylaşım yapmaktır. Her iki sitede de daha sık gönderiler yayınlarsanız, hayranlarınızı ve takipçilerinizi aşırı yükleme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bu gönderi planının soruları yanıtlamayı veya yorumları yanıtlamayı içermediğini unutmayın. Herhangi bir soru veya yorumunuzu takip etmek için tüm hesapları günde 1-3 kez kontrol etmek isteyeceksiniz.


Bu sorulara veya yorumlara doğrudan 24 saat içinde yanıt vermeye çalışın. Bu şekilde takipçilerinizle devam eden bir ilişki kurar ve duyulduklarını hemen bilmelerini sağlarsınız.


2. Her Platforma Ayrı Ayrı Düşünün


Sosyal medya, herkese uyan tek bir önerme değildir. Bir sosyal medya forumunda çok iyi çalışan bir şey, diğerinde iyi performans göstermeyebilir. Her site için içeriği nasıl ayarlayacağınızı nereden biliyorsunuz?


Genel olarak konuşursak, bazı yeni başlayanların tüm kanallarda aynı içeriği yayınlayarak yaptığı yaygın hatadan kaçınmalısınız. Belirli bir kanalı tamamlamak için her kanal için içeriği ayarlayabilirsiniz.


Facebook'ta işe yarayan şey Instagram için uygun olmayabilir. Örneğin, perakende mağazanız hakkında tarih ve saat içeren satış bilgileri Facebook'ta harika olabilir, ancak görsel olarak daha eğimli Instagram'da olmayabilir. Instagram, iş veya ürün tanıtımına perde arkası bakmak için en iyisidir, çünkü bu platform resimlere ve videolara odaklanmıştır. Bir platformu, takipçileri diğerine yönlendirmek için de kullanabilirsiniz – örneğin, bir Facebook gönderisi koymak, insanların Instagram'daki harika yeni videonuz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak ve kolay bir bağlantı sağlamak gibi.


İçeriğinizin aynı olmasını istemezken, tutarlı olmasını istersiniz. Grafikleri ve gönderileri değiştirin, ancak mesajlaşmayı marka üzerinde tutun . Örneğin, Facebook gönderilerinizde bir logo kullanıyorsanız, logonuzun Twitter ve Instagram'da da olduğundan emin olun. Marka tekrarı, isim tanınırlığını oluşturan aşinalık yaratır.


Kitleniz için en iyi olanı bulmak için çeşitli platformlarla oynamak biraz deneme yanılma gerektirecektir. Denemekten korkma! Doğru ya da yanlış yoktur; bu, benzersiz işiniz için en iyi sosyal medya içerik stratejinizi ve platformlarınızı bulma meselesidir.


3. Yüksek Kaliteli İçerik Kullanın


Hangi sosyal medya platformunu kullanırsanız kullanın veya hangi içeriği yayınladığınızın önemi yok, kalite çok önemlidir. Sosyal medya kullanıcıları her zamankinden daha bilgili ve zevklerinde giderek daha seçici oluyorlar. İçeriği yüksek kaliteli yapan nedir?


Tüm fotoğraflar net, net ve iyi çerçevelenmiş olmalıdır

Tüm altyazılar net olmalı ve harekete geçirici mesaj içermelidir

Uygun dilbilgisi kullanın ve jargonu veya stenografiyi hariç tutun

Bir satış konuşması gibi görünmemesi için doğal, organik bir ses kullanın

Hedef kitlenizle özellikle alakalı ve ilgi çekici içerik kullanın

Benzersiz ve orijinal içerik kullanın - taklit yok!


Yüksek kaliteli görsel ve metin içeriği oluşturmak, gönderilerinizin paylaşılma olasılığını artırır. İçeriğiniz ne kadar çok yayılırsa o kadar iyi!


Ayrıca bir içerik karışımı eklemek isteyeceksiniz. Açıkçası, markanız hakkında bilgi paylaşmak isteyeceksiniz. Eski ve yeni ürünler, promosyonlar, hikayeniz, etkinlikleriniz ve diğer markaya özel içerikler hakkında paylaşımlarda bulunabilirsiniz ancak bunun da ötesine geçmek isteyeceksiniz.


Müşterilerinizin ilginç bulacağı şeyleri paylaşmak için platformlarınızı kullanın - belki komik bir kedi videosu veya ilginç bir makale olabilir. Markanızı ürünlerinizden daha büyük yapın, müşterileriniz bunu takdir edecektir. Onları anladığınızı gösteriyorsunuz (ve neleri sevip sevmedikleri hakkında değerli veriler elde ediyorsunuz). Sosyal medya platformlarınızı, yeni veya ilginç işler yapan veya iyi amaçları destekleyen diğer markaları veya bireyleri aramak için de kullanabilirsiniz. Yine, markanızı daha az ticari ve daha çok müşterilerinizin yaşam tarzının bir parçası olarak istediği bir şey gibi hissettiriyorsunuz. Markalı ve markasız içeriğin doğru dengesi her işletme için farklı olacaktır, bu nedenle en iyi noktanızı bulmak için biraz deneme yanılma yapmanız gerekecektir.


Önemli


Günümüzün küçük işletmeleri için bir sosyal medya içerik stratejisine sahip olmak şarttır. Modern, teknolojik açıdan bilgili müşteriler, işletmenizi bulabilmeyi ve sosyal medyada işletmenizle etkileşime geçebilmeyi umuyor. Henüz sosyal medya dünyasına aşina değilseniz, sorun değil! Sadece araştırın ve diğer markaların neler yaptığını görmek ve sizin için neyin işe yarayabileceği konusunda fikir edinmek için etrafınıza bakın. O zaman dene! Zamanla, siz ve müşterileriniz için en iyi olanı bulacaksınız.
1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör