Küçük İşletme Pazarlaması: Sosyal Medya Etkileşimi

Küçük işletme markanız için sosyal medya katılımını nasıl oluşturacağınızı öğrenin. İşte kitle etkileşimini artırmak için en iyi ipuçlarımız.


Sosyal medya iş platformlarınızda izleyici katılımını artırmak için en iyi ipuçlarını burada bulabilirsiniz.


1. Parmağınızı Markanızın Nabzında Tutun


Sosyal medyaya katılım, markanızla iletişim halinde olmak demektir. Sosyal medya, markanız hakkında çevrimiçi olarak hem iyi hem de kötü neler söylendiğini bilmenizi sağlar.

Sosyal medya kanallarınızı günde birkaç kez izlemeyi ve herhangi bir müşteri endişesine derhal yanıt vermeyi alışkanlık haline getirin. Müşteri tabanınıza, söylediklerini duyduğunuzu ve herhangi bir sorunu düzeltmek için harekete geçeceğinizi göstermek, sadık bir marka takipçisi oluşturmaya yardımcı olabilir.


Herhangi bir soruna yanıt vermek önemli olduğu kadar, övgüyü kabul etmek de aynı derecede önemlidir. Takipçilerinize iltifatları veya iyi yorumları için yanıt verin ve teşekkür edin. Sadece kapatmak veya eleştirileri yumuşatmakla değil, onlarla etkileşime geçmeyi gerçekten önemsediğinizi gösterin.


Olumlu ya da olumsuz, 24 saat içinde cevap verdiğinizden emin olun. Sosyal medya kullanıcılarının dikkat süreleri kısadır. Hızlı yanıt vermek, markanızın akıllarında hala taze kalmasını sağlar ve aynı zamanda sosyal medya oyununuzun zirvesinde olduğunuzu ve onların fikirlerini bir öncelik haline getirdiğinizi gösterir.


2. Çevrimiçi Müşteri Hizmetleri Önemlidir


Sosyal medya ve çevrimiçi işletmeler, işletmelerin iyi müşteri hizmeti sağlama şeklini değiştirdi. Daha önce, tüm müşteri hizmetleri ya yüz yüze ya da telefondaydı. Artık müşteri hizmetleri sorunlarının çoğu çevrimiçi olarak ele alınabilir.


Etkileşim yüz yüze olmasa bile, çevrimiçi müşteri hizmetlerinin bir perakende mağazasında veya telefonda şahsen vereceğiniz hizmet kadar önemli olduğunu unutmayın.


İyi müşteri hizmeti, tüm kanallarınızda aynı olmalıdır. Müşterilerinizin ne söylediğine çok dikkat edin, endişelerini derhal ele alın ve sonuçlardan memnun olduklarından emin olmak için kontrol edin. Bu şekilde geri gelmelerini sağlarsınız.


3. Markanızın Mesajlaşma Önceliklerini Belirleyin


Sosyal medya kitleniz için uyumlu bir marka deneyimi yaratmak için nereye odaklanacağınızı bilmeniz gerekir. Nelere öncelik vermelisiniz?


Bazı işletmeler, yalnızca aktif olmak adına sosyal medyada aktif olma hatasına düşmektedir. Bu yaklaşımla ilgili sorun şu ki, sosyal medyanıza gerçek anlamda odaklanmadan hayranlarınız üzerinde fazla bir etkiniz olmayacak.


En iyi ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve marka niteliklerinizi tanımlayın. Bunların ne olduğunu dile getirdikten sonra, tüketicileriniz için bu ayrıntılara odaklanabilirsiniz. Sosyal medya hedefiniz, bu temalara olabildiğince düzenli olarak dokunmak olmalıdır.


Örneğin ürününüzün el yapımı olduğu için değerli olduğu mesajını vermek istiyorsanız o temaya uygun içerikler oluşturmalısınız. Sosyal medya içeriğiniz, iş mesajınızı ve markanızın temel yetkinliklerini güçlendirmelidir.


4. Her Zaman Harekete Geçirici Mesajları Dahil Edin

Kendinize sorun: Müşterilerinizin yapmasını istediğiniz eylemler nelerdir? Ürününüzü satın almak, etkinliğinize katılmak veya başlangıç ​​fonunuza bağış yapmak olsun, hayranlarınızın yanıt vermesi için net bir harekete geçirici mesaj eklediğinizden emin olun.


Harekete geçirici mesaj, gönderilerinize odaklanmanızı sağlar ve aynı zamanda izleyicileri bir sonraki adımı atmaya teşvik ederken, onlar için mümkün olduğunca kolay hale getirir. E-posta listesine kaydolmalarını istiyor musunuz? Örnek satışınıza katılıyor musunuz? Onlara ne yapmaları gerektiğini söyleyin, ona göre cevap vereceklerdir.


5. Zamanından Önce Takvim Gönderileri

Günlük olarak sosyal medya gönderileri yapmak, yaratıcılığınızı tüketebilir. İçeriği önceden beyin fırtınası yaparak belirlemek, günlük olarak ne yayınlayacağınızın stresini ortadan kaldırır. Mümkün olduğunda, gönderilerinizi önceden planlayın.


Aylık veya üç aylık bir içerik takvimi, sosyal medya çıktılarınızı yönetmenize ve planlamanıza yardımcı olabilir. Ayarlamak ve ilerlemenizi takip etmek için takviminizi ayda bir veya iki kez tekrar ziyaret edin. Ürün sürümleri, tatiller veya özel etkinliklerin tarihlerini izlemek için içerik takviminizi kullanın.


Gönderilerinizi önceden belirlenmiş bir tarih veya saatte çıkacak şekilde planlamak için bir uygulama veya program da kurabilirsiniz. Bu, birkaç günlük (veya daha fazla) içeriği aynı anda koyabileceğiniz ve programın otomatik olarak belirlenen zamanlarda yayınlayacağı anlamına gelir.


Beğen, Paylaş, Favorilere Ekle, Retweetle

Tüketicilerinizi çevrimiçi olarak meşgul etmek, tamamen ilişkiler kurmakla ilgilidir. Herhangi bir ilişkide olduğu gibi, uyum ve iyi iletişim geliştirmek zaman ve çaba gerektirir. Zamanla, sosyal medya aracılığıyla izleyicilerinizi ve hayranlarınızı etkilemenin doğal olduğunu göreceksiniz. Takip eden güçlü, sadık bir markaya sahip olduğunuzda, hayranlarınız ve hedef kitleniz en sevdikleri ürün hakkındaki sözleri kendi başlarına yayacaktır.
1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör