İşletmeniz İçin Doğru Sosyal Medya Platformunu Seçmek

İşletmeniz ve müşterileriniz için hangi sosyal medya platformunun en iyi sonucu verdiğini görmek için 3 adımlı kılavuza göz atın.
İşinizi yürütmekle meşgulken , dışarıdaki her sosyal medya kuruluşunda aktif olmak için zaman bulmak bütün işletmeler için çok zordur. Seçiminizi yalnızca birkaç platformla sınırlandırmak, odaklamanıza ve yatırımlarınızdan en iyi getiriyi elde etmenize olanak tanır. Peki işletmeniz için en iyi sosyal medya platformunu nasıl seçersiniz?


1. Adım: Kitlenizi tanımlayın

İlk adım, hedef kitlenizin kim olduğunu belirlemektir. Kararınızı kolaylaştıracağı için mümkün olduğunca spesifik olmalısınız. Aşağıdaki soruların cevaplarını verin:

  • Tipik müşteriniz kim?

  • Kaç yaşındalar?

  • Onlar erkek mi, kadın mı?

  • Gelirleri ve eğitim düzeyleri nedir?

  • Ürün ve hizmetiniz dışında nelerle ilgileniyorlar?

Hedef kitlenizin bir profilini oluşturmaya yardımcı olması için bu soruların (ve içinde bulunduğunuz işletme veya sektörle ilgili olabilecek diğer ilgili soruların) yanıtlarını kullanın.


Adım 2: Hedeflerinizi tanımlayın

Kitlenizi tanıdıktan sonra, o kitle için hedefler tanımlamanız gerekir. Bir işletme sahibi olarak, birincil hedefiniz büyük olasılıkla müşterileri çekerek satışları artırmak olacaktır, ancak sosyal medya için başka yaratıcı hedefler de vardır. Bazı markalar sosyal medyayı marka bilinirliğini artırmak ve potansiyel alıcılarla dostane ilişkiler geliştirmek için kullanırken, diğerleri müşteri desteği için sosyal medyayı kullanıyor.

Örneğin, isteğe bağlı medya şirketi Netflix , müşteri hizmetleri sorunlarını ele almak için Twitter tanıtıcısı @Netflixhelps'i kullanır . Sadece telefon hatlarını boşaltmakla kalmaz, aynı zamanda memnun müşterilere markalarını tanıtma fırsatı verir.

Sosyal medya hedeflerinizi oluşturmaya gelince, sosyal medyanın markanız için çalışabileceği hem tipik hem de sıra dışı yolların bir listesi için beyin fırtınası yapın.


3. Adım: Kitlenizi bulun

Artık hedef kitlenizin profilini oluşturduğunuza ve hedeflerinizi tanımladığınıza göre, hedef kitlenizi bulmanın zamanı geldi. Bunu yapmak için, her platformdaki kullanıcıların demografik özelliklerine bakarak hedef kitlenizin hangi platformu kullandığını belirleyeceksiniz. Ayrıca, kitlenizin o platformda ne kadar aktif olduğunu da düşünmek isteyeceksiniz. Örneğin, gençlerin Facebook'ta profilleri olabilirken, Instagram veya TikTok'ta daha aktifler . Demografi ve katılımın yanı sıra, bireylerin platformu nasıl kullandığına da bakmak gereklidir.

Aşağıda, hedef kitlenizi bulmanıza yardımcı olacak bazı büyük sosyal medya platformlarına ilişkin bir kılavuz bulunmaktadır.


FACEBOOK

Facebook 2,7 milyardan fazla kullanıcı bildirdi - bu, Çin nüfusundan daha fazla! Bireylerin Facebook'u nasıl kullandığını hatırlamak önemlidir: ilişkiler kurmak ve eski arkadaşlarla iletişimi sürdürmek. Bu, Facebook'u mevcut müşteri tabanınızın sadakatini oluşturmak için iyi bir platform haline getirir. Facebook'un dezavantajı, yeni bir kitleye ulaşmanın zor olabilmesidir; büyük nüfusu nedeniyle, gönderilerinizin kendi ağlarınız içinde sınırlı bir erişimi vardır.

Facebook'u potansiyel bir platform olarak değerlendirirken, iş hedeflerinizi dikkatlice düşünün. Yeni bir iş edinmeye çalışıyorsanız, Facebook en iyi seçeneğiniz olmayabilir, ancak özel bir müşteri takibi oluşturuyorsanız ve onlarla iletişim kurmanın bir yoluna ihtiyacınız varsa, bu işletmeniz için harika bir seçenektir.


TWITTER

Twitter, markanız için farkındalık oluşturmak için mükemmel bir platformdur. Twitter, konuşmaları bir kelime veya kelime öbeği etrafında organize eden hashtag'i kullanır. Hashtag'leri arayarak, insanların ne hakkında konuştuğunu öğrenebilir, böylece popüler sohbetlere katılmak için tweet'lerinizi oluşturabilirsiniz. Twitter, hangi konuların trend olduğuna dair fikir sunabildiğinden, Twitter genellikle haber kuruluşları tarafından hikaye bulmak için kullanılır. Twitter genellikle bir kitleye gerçek zamanlı güncellemeler sağlamak için kullanıldığından, birçok marka Twitter'ı etkinlikler gibi çevrimdışı etkileşimle birleştirir.

PİNTEREST

Pinterest, "scrapbooking" veya başka bir deyişle, fotoğrafları veya videoları sanal bir bülten panosuna "sabitleyerek" içeriği kaydetmek için kullanılır. Pinterest demografisine kadın kullanıcılar hakimdir. En yaygın içeriklerden bazıları tarifler, stil fikirleri, çarpıcı fotoğraflar ve kendin yap el işleridir. Pinterest görsel tabanlı bir platform olduğundan, kullanıcıların ilgisini çekmek için güçlü grafiklere ihtiyacınız olacaktır. Pinterest'in başarılı ticari kullanımı, güçlü perakende satışlarla ilişkilendirilmektedir.

YOUTUBE

YouTube 2,3 milyar kullanıcıya sahip olmasına rağmen , erişimi bunun çok ötesine uzanıyor. YouTube'da içerik görüntülemek için kullanıcı olmak için kaydolmanız gerekmez. Sonuç olarak, YouTube en büyük arama motoru platformlarından biri haline geldi. Bu aramaların çoğu "Nasıl Yapılır" videoları içindir. Bu tür içerikleri sunabilen hizmet sektörü işletmeleri, yaşam tarzı ve eğitim videoları ile birlikte bu platformda iyi çalışır.

LİNKEDIN

LinkedIn, daha yaşlı kitleler için en çok kullanılan platform olma ayrıcalığına sahiptir. 30-49 yaş arasındaki en büyük kullanıcıya sahiptir. LinkedIn de benzersizdir çünkü dar bir odak noktası vardır. İnsanlar iş aramak ve profesyonel olarak ağ kurmak için LinkedIn'i kullanır. Sonuç olarak platform, B2B olası satış yaratma, genel ağ oluşturma ve ayrıca çalışanları işe alma için kullanışlıdır.

INSTAGRAM

Instagram, özellikle genç bir kitle arasında en hızlı büyüyen platformlardan biri. Pinterest gibi Instagram da sohbet için fotoğraflara veya videolara güvenir. Sonuç olarak, bu platform sanat, gıda, perakende ve güzellik gibi görsel tabanlı işletmeler için gerçekten iyi çalışıyor. Büyüyen bir platform olduğu için farklı kitlelere Facebook'tan daha fazla erişim var. Farklı kitlelere erişiminizin daha geniş olması nedeniyle, platformun, potansiyel müşteri oluşturmak için yararlı olduğu anlamına gelir.

TİKTOK

TikTok kısa videolarıyla biliniyor. Pinterest ve Instagram gibi TikTok da sanat, yemek, perakende, güzellik ve bazı hizmet sektörleri gibi görsel tabanlı işletmeler için en iyisidir. TikTok'un çok genç bir demografisi vardır. Platform, 18-24 yaş grubunu hedeflemek ve marka bilinirliği oluşturmak için kullanışlıdır.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör