İşletmen İçin Belirleyebileceğin 8 Sosyal Medya Pazarlama Hedefi

8 çok farklı ama etkili sosyal medya hedefinden bahsedeceğiz ve her bir hedef için izlenecek ilgili metrikleri ve sonuçlarını nasıl ölçeceğini paylaşacağız.


Hedefler olmadan, sosyal medya stratejinin ne kadar iyi performans gösterdiğini ve ilerlemeye devam etmek için nerede yinelemen gerektiğini tam olarak bilmek zordur. Bugün seninle, ekibinin harika şeyler başarmasına yardımcı olmak için kullanabileceğin bir dizi süper uygulanabilir sosyal medya hedefini paylaşmak istiyoruz. Toplamda, 8 çok farklı ama etkili sosyal medya hedefini inceleyeceğiz ve her bir hedef için sonuçlarını nasıl ölçeceğini izleyip paylaşmak için ilgili metrikleri de ele alacağız.


Başlayalım…


Ekibin için 8 sosyal medya hedefi (ve nasıl izlenir)


Sosyal medya yalnızca bir pazarlama aracı değildir, bir işletmenin hemen hemen her alanını etkileyebilir – örneğin sosyal medya marka bilinirliği, katılım, olası satış, müşteri bulmak için önemli bir kanaldır.


Sosyal medya aracılığıyla şirketin için daha fazla sonuç elde etmek istiyorsan, bilim hedefler belirlemeni önerir. Ancak hangi hedefleri belirlemelisin?


Aşağıda, sosyal medyadan elde ettiğin getirileri en üst düzeye çıkarmana yardımcı olacak 8 ultra etkili sosyal medya hedefinin bir listesi bulunmaktadır:


1. Marka Bilinirliğini Artır


Marka bilinirliği pazarlamacıların sosyal medyayı kullanmalarının en önemli nedenidir. Nedenini anlamak kolay: Ortalama bir insan her gün sosyal medyada yaklaşık iki saat harcıyor ve bu nedenle sosyal medya, tüketicilerin dikkatini çekmek için en iyi yerlerden biridir.


Sosyal medya ayrıca pazarlamacıların markalarının çevrimiçi dünyadaki varlığı ve erişimi hakkında daha nicel bir anlayışa sahip olmalarını sağlar. Ve şimdi çoğu sosyal medya platformu, içeriğinin erişimi hakkında veri sağlayarak çevrimiçi varlığını daha doğru bir şekilde bildirmene olanak tanır.


Marka bilinirliğini ölçmek için potansiyel metrikler:


 • Takipçi sayısı – “Potansiyel olarak kaç kişiye ulaşabilirsin?”

 • Sosyal medya gönderilerinin erişimi – “Her gün/hafta/ay kaç kişiye ulaşıyor?”

 • Bahsetmeler, paylaşımlar ve RT'ler - "Kaç kişi markan hakkında konuşuyor veya sosyal medya yayınlarını paylaşıyor?"

Marka bilinirliği nasıl izlenir:


Çoğu sosyal medya platformu yerel analitik sağlar.


2. Web Sitene Trafik Çek


Sosyal medyada bir marka varlığına sahip olmanın ötesinde, yapman gereken müşteriye dönüşebilecek ziyaretçileri web sitene veya bloguna çekmektir.


Beş pazarlamacıdan üçü, içeriklerini dağıtmak ve sitelerine trafik çekmek için sosyal medyayı kullanıyor.


Trafiği ölçmek için potansiyel metrikler:


 • Sosyal medyadan gelen trafik – “Sosyal medya kanallarından kaç ziyaretçi geliyor?”

 • Genel trafiğin payı – “Sosyal medya toplam trafiğinin ne kadarını oluşturuyor?”

 • Sosyal medya trafiğinin hemen çıkma oranı – “Sosyal medyadan gelen trafiğin kalitesi nedir?”

 • Sosyal medya gönderilerine yapılan tıklamalar – “Sosyal medya gönderilerinin mesajlaşması ne kadar iyi?”

Web sitene gelen trafiği nasıl ölçersin:


Google Analytics, muhtemelen web trafiğini izlemek için en kolay araçlardan biridir. Sosyal medya da dahil olmak üzere çeşitli trafik kaynaklarından gelen web siten veya blog trafiğin hakkında sana bilgi sağlar.


3. Yeni Potansiyel Müşteriler Oluştur


Potansiyel müşteri oluşturma, genellikle kurumsal yazılım şirketleri gibi uzun bir satış süreci olan şirketler tarafından kullanılır.


Potansiyel müşteri tanımı oldukça geniştir, ancak genellikle kişinin senin şirketine adı, e-posta adresi ve benzeri gibi kendisi hakkında bir tür bilgi sağladığı anlamına gelir. Sosyal medya potansiyel müşteri yaratma çabalarını takip etmenin birçok yolu vardır ve aşağıdaki liste, sosyal medya potansiyel müşterilerini ölçmek için izlenecek yaygın metriklerden birkaçını içerir.


Potansiyel müşteri yaratmayı izlemek için olası metrikler:


 • Sosyal medya aracılığıyla toplanan kişisel bilgiler (genellikle e-posta adresleri) – “Sosyal medya aracılığıyla kaç potansiyel müşteri topladın?”

 • Sunduğun içeriğin indirilmesi – “Sosyal medyadan kaç kişi sayfanı ziyaret etti ve Sunduğun içeriği indirdi?”

 • Katılım – “Sosyal medya yarışmaa veya etkinliklerine kaç kişi katıldı ve bilgilerini seninle paylaştı?”

 • Potansiyel müşteri yaratan sosyal medya gönderilerine yapılan tıklamalar – “Bu gönderilerdeki mesajların ne kadar iyi?”

 • Sosyal medyadan potansiyel müşteri dönüşümleri – “Sosyal medyadan gelen potansiyel müşteriler ne kadar iyi?”


Sosyal medya müşteri adayı oluşturma nasıl izlenir:


Google Analytics son derece güçlüdür ve bazı dönüşüm hedeflerin varsa, Google Analytics raporlarını kullanarak sosyal medya potansiyel müşteri yaratmanı etkili bir şekilde izleyebilirsin.


4. Geliri arttır (kayıtları veya satışları artırarak)


Uzun bir satış sürecin yoksa sosyal medyayı kullanarak hedef kitleni doğrudan ödeme yapan müşterilere dönüştürebilirsin. Örneğin, Facebook reklamları gibi sosyal medya reklamcılığı, satışları artırmak için giderek daha popüler hale gelen bir strateji haline geliyor.


Gelir artışını ölçmek için olası metrikler:


 • Kayıtlar / Gelir – “Sosyal medya kanalların ne kadar kayıt veya ne kadar gelir getiriyor?”

 • Reklamlardan elde edilen gelir – “Sosyal medya reklamların ne kadar gelir getiriyor?”


Gelir artışı nasıl izlenir:


Yine, yeni bir hedef dönüşüm ayarlayarak Google Analytics'te geliri izleyebilirsin. Bir e-ticaret sitesiysen, Google Analytics'in E-Ticaret Takibi daha uygun olabilir. Ayrıca Facebook reklamları kullanıyorsan, Facebook Piksel ile dönüşüm izlemeyi ayarlayabilir ve değerleri dönüşümlere bağlayabilirsin.


5. Marka etkileşimini arttır


Etkileşim, pazarlamacıların sosyal medyayı kullanmasının ikinci en önemli nedenidir. Araştırmalar, sosyal medya etkileşimlerinin marka algısını, sadakatini ve ağızdan ağza tavsiyeleri iyileştirdiğini gösteriyor.


Ayrıca, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının algoritmaları, kullanıcıların ilgi çekici içerikler görmekle daha fazla ilgileneceği inancı nedeniyle, yayınlarında daha yüksek etkileşime sahip gönderilere öncelik veriyor.


Özetlemek gerekirse, insanların sosyal medya paylaşımlarını görmesini istiyorsan, ilgi çekici içerikler üretmeli ve topluluğuna yanıt vermelisin.


Etkileşimi ölçmek için potansiyel metrikler:


 • Gönderi başına beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar – “Sosyal medya gönderilerinle kaç kişi etkileşime giriyor?”

 • Bahsedilenler ve cevaplar – “Markandan bahseden kaç kişi var ve sen kaç kişiye cevap verdin?”


Etkileşim nasıl izlenir:


Tıpkı marka bilinirliği metrikleri gibi, sosyal medya platformlarının kendileri (örneğin, Facebook Insights veya Twitter analytics) aracılığıyla katılım metriklerini manuel olarak takip edebilir veya sana yardımcı olması için bir sosyal medya analiz aracı kullanabilirsin.


6. İşletmenin etrafında bir topluluk oluştur


Toplam takipçiler ve hayranlar gibi izleyici sayılarını takip etmek harikadır, ancak aynı zamanda son bir yıldır kapalı toplulukların ve sohbetlerin odaklandığı sohbetlerin sayısında da bir artış olduğunu fark ettik.


Bu topluluklar için belirlemek istediğin hedef türleri, genel hayran / takipçi büyüme hedeflerinden çok farklı olabilir ve elbette, oluşturmayı seçtiğin topluluk türü, başarıyı ölçmek için seçtiğin metrikler üzerinde bir etkiye sahip olacaktır.


İşte başlamana yardımcı olacak bir liste:


Topluluk oluşturmayı izlemek için olası metrikler:


 • Facebook grupları için: Gönderilerin, beğenilerin ve yorumların sayısı – “Topluluğun ne kadar ilgili?”

 • Twitter sohbetleri için: Katılımcı ve katılımcı başına tweet sayısı – “Twitter sohbetlerine kaç kişi katılıyor ve ne kadar ilgililer?”

 • Slack toplulukları için: Günlük aktif kullanıcı sayısı – “Slack topluluğuna aktif olarak katılan kaç kişi var?”


Topluluk oluşturma nasıl izlenir:


Bu tür verileri otomatik olarak izlemene yardımcı olabilecek birçok harika araç vardır. Bu araçların çoğu ücretsiz olmasa da, onlar için ödeme yapmadan önce ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadıklarını görmen için ücretsiz denemeler sunarlar.


7. Etkili sosyal müşteri hizmetleri


Sosyal medyada iyi bir müşteri hizmetlerine sahip olmak, geliri, müşteri memnuniyeti puanını elde tutmaya ve artırmaya yardımcı olabilir.


İnsanların müşteri desteği için sosyal medyaya yönelme eğilimi muhtemelen devam edecek ve işletmelerin kendilerini harika sosyal medya müşteri hizmetleri ile rakiplerinden farklılaştırmaları için hala büyük bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.


Müşteri hizmetleri etkinliğinizi izlemek için metrikler:


 • Destek sorularının sayısı – “Şirketin için sosyal medya müşteri desteği talebi var mı?”

 • Tepki süresi – “Müşterilerine ne kadar hızlı geri dönüyorsun?”

 • Müşteri Memnuniyeti Puanı – “Müşterilerin hizmetinden ne kadar memnun?”


Müşteri desteği etkinliğinizi nasıl ölçebilirsin:


Sosyal medya kanallarında düşük hacimli müşteri desteği sorgun varsa, destek sorularının sayısını ve yanıt süreni manuel olarak izleyebilirsin. Aksi takdirde, bir sosyal medya müşteri hizmetleri aracı kullanmak muhtemelen daha verimli olacaktır.


8. Sosyal dinleme yoluyla hiç bir sözü kaçırma


Sosyal medya, işletmeleri ve onların müşterilerini daha da yakınlaştırdı ve artık müşterilerin geri bildirimlerini şirketlerle paylaşması hiç olmadığı kadar kolay. Müşterilerin ürünler ve şirketler hakkındaki düşüncelerini sosyal medyada paylaşmaları yaygın bir trend haline geldi. Bu gönderileri yakalayıp yanıtlayarak, müşterilerine duyulduklarını hissettireceksin.


Sosyal dinlemeyi ölçmek için olası metrikler:


 • Müşteri görüşmeleri – “Müşterilerinle sosyal medyada kaç görüşme yaptın?”

 • Sosyal medyadan öneriler veya geri bildirimler – “Müşterilerinden sosyal medya aracılığıyla ne kadar öneri alıyorsun?”

 • Bu önerilerden yapılan ürün/içerik iyileştirmeleri – “Önerilerden kaç tanesi ürün geliştirmeni veya içerik üretimini etkiledi?”


Sosyal medya konuşmaları nasıl etkili bir şekilde dinlenir?:


Ücretsiz sosyal dinleme araçları ile! Çoğu sosyal dinleme aracı, anahtar kelimeleri izlemene izin verdiğinden, müşterilerini sosyal medya gönderilerinde seni etiketlemedikleri halde şaşırtabilir ve memnun edebilirsin.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör