İşletme Hesabındaki Şikayetleri Ele Almak için 6 Adımlı Plan

Güncelleme tarihi: 22 OcaDünyanın en sevilen markaları hala zaman zaman olumsuzluklarla uğraşmak zorunda kalıyor, çünkü eski atasözünde olduğu gibi, “Bazı insanları her zaman memnun edebilirsin, tüm insanları bazen memnun edebilirsin, ancak tüm insanları her zaman memnun edemezsin.” Sosyal medyadan kaçınmak veya olumsuzlukları görmezden gelmek yerine, sorunun ilgi çekmesini ve temel mesajlarından ve misyonundan uzaklaşmanı önlemene yardımcı olacak 6 adımlı bir plan burada!


1. Hızlı Yanıt Ver!


Çoğu zaman, şikayeti olan insanlar sadece duyulmak ve onaylanmak isterler. Ancak onlara yanıt vermen günler veya haftalar alırsa, onların hayal kırıklıklarının tam bir öfkeye dönüşmesi riskini almış olursun.


Bu nedenle, tüm aktif sosyal kanallarında günde en az bir kez gelen mesajları kontrol etmek çok önemlidir - yalnızca olası olumsuz yorumlara yanıt vermek için değil, aynı zamanda olumlu geri bildirim bırakanlara da teşekkür etmek için.


2. Savunmacı Olma!


Kelimelerini dikkatli seçmelisin. Mazeret uydurmak veya asla bu tür şikayetler almadığını söylememelisin. Suçu kabul etmeden özür dilemek, samimi ve düşünceli olmak iyi bir yoldur. “Bu durum olduğu için üzgünüz. Lütfen [e-posta adresi veya telefon numarası] üzerinden bizimle iletişime geçin ve bunu düzeltmemize izin verin.”


3. Onları Çevrimdışı Hale Getir!


Şikayeti olan insanlara sana ulaşmaları için e-posta ya da telefon numarası vermek, onları çevrimdışı hale getirmektir.


Böylece müşteri ile aranda halka açık bir kavgayı önlemiş olursun. Çevrimdışı iletişim kurmadan sosyal medya hesabında olumsuz yorum yapmaya devam ederlerse yanıt vermeyi bırakmalısın.


4. Gönderiyi Silme!


İşletmenin sosyal medya sayfasını herhangi bir olumsuzluktan uzak tutmak cezbedicidir, ancak aslında hızlı bir şekilde yanıt verdiğini ve birinin şikayetlerini kabul ettiğini göstermen aslında itibarını güçlendirir. İnsanlar kimsenin mükemmel olmadığını hatırlar ve birkaç kusura sahip olmak şirketini daha insancıl ve ulaşılabilir kılar.


5. Kusur için Çözüm Sor


Sana e-posta veya telefon yoluyla ulaştıklarında, bunu nasıl düzeltebileceğini sorabilirsin. İnsanların aşırı derecede talepte bulunmalarından korkma! Çoğu insan ister hediye çeki, ister geri ödeme, iade veya özür olsun sadece yanlışın düzeltilmesini ister. Her şey bedava şeyler almaya çalışmakla ilgili değildir.


6. Onları Engelle!


Yukarıdakilerin hepsini yapmaya çalıştın ve kişi hala sosyal medya hesabında herkese açık ve yüksek sesle şikayet etmeye devam ediyorsa, onları engellemeye hakkın var. Engelle! Bazı insanlar, gerçekten olumsuz trollerdir ve bundan zevk alırlar.

Müşteri memnuniyetini artırmak istiyorsun ama bunu nasıl yapacağından emin değilsen müşteri memnuniyetini artırmak için atabileceğin 4 temel adım yazımıza bakman iyi bir fikir.


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör