Facebook'a mı reklam vermelisin Instagram'a mı?

Güncelleme tarihi: 22 Oca

Reklam bütçeni Facebook'a mı Instagram'a mı tahsis etmelisin? Hedeflerine göre hangi platforma reklam vereceğini öğrenmek için okumaya devam et!
Aynı reklam yöneticisi ara yüzünü paylaşmalarına rağmen, Facebook ve Instagram'daki reklam performansları çok farklıdır.

Bir sosyal medya uzmanı sana Facebook ve Instagram için kullanıcı demografisinin aynı olmadığını söyleyecektir. “Instagram daha genç kullanıcı kitlesine sahiptir" diye devam edecektir. Bunlar kesinlikle doğru!

Instagram kullanıcılarının %71,2'si 34 yaşın altındadır.

Şimdi Facebook'a bakalım; Facebook kullanıcılarının sadece %37.2'si 34 yaşın altındadır.


Facebook ve Instagram’ın Kullanım Nedenleri

Kullanıcıların bu platformlarda bulunma nedenleri arasında ilginç farklılıklar var.

İlk olarak, Instagram'a, oradaki kullanım mantığına bakalım:


· Kullanıcıların %47’ si Instagram'ı eğlence için takip ediyor.

· Kullanıcıların %34'ü Instagram'ı markaları ve şirketleri takip etmek için kullanıyor.

Facebook'un kullanım nedenlerine baktığımızda:

· Kullanıcıların %88’ i Facebook'u ailelerini, akrabalarını ya da arkadaşlarını takip etmek için kullanıyor.


Verilere göre, Facebook kullanıcıları sadece arkadaşlarına ve ailelerine ayak uydurmak ve belki biraz eğlenmek istiyorlar.


Peki, ne zaman hem Facebook hem de Instagram'da aynı anda reklam vermelisin ve ne zaman bunlardan sadece biriyle gitmek en iyisidir? Cevap, aşağıdaki 6 maddeye bağlıdır:

1. Kitle erişimi.

2. Reklam biçimi.

3. İzleyici değerlendirme aşaması.

4. Destekleyici metin içeriği.

5. Platform içindeki çabalar.

6. Kampanya yönetimi kaynakları.1. Kitle Erişimini %25'e Kadar Artırabilirsin

Ocak 2021 itibariyle, tüm Facebook kullanıcılarının %75'i aynı zamanda Instagram'daydı. Bu, Facebook reklamlarını Instagram'da da yayınlayarak %25'e kadar daha fazla erişim potansiyeli olduğunu gösterir.

Ancak bu bir ortalama olduğundan, gerçek artımlı erişim daha küçük olabilir. Kayda değer bir erişim kazancı olduğundan emin olmak için, her platformdaki potansiyel kitlenin boyutunu tahmin etmek için Kitle Boyutu tahmin aracını kullanabilirsin.


Fark %10 içindeyse hem Facebook'ta hem de Instagram'da reklam vermeni önermiyoruz.


Çünkü bir platformdaki kullanıcıların büyük çoğunluğu senin markanın reklamını diğer platformda zaten görmüş olabilir.


2. Her Platformun Benzersiz Reklam Biçimlerinden Yararlanabilirsin

Instagram, reklam biçimlerini geliştirmeye devam ediyor ve artık bazı e-ticaret özelliklerini destekliyor.


Bu arada söylemeden edemeyeceğiz, Facebook, bir kullanıcıyı bir Instagram reklamının yapacağı gibi şaşırtacak etkili biçimlere sahip değil.

Özellikle akılda kalıcı bir etki elde etmeyi amaçlıyorsan, ve görsel ağırlıklı içeriklere sahipsen Instagram'da reklam vermeyi düşünmelisin.

Videoyla etkileşimi artırmak istiyor ve kısa biçimli bir video kullanılıyorsan, Instagram önerdiğimiz ilk tercihtir.

Facebook, özellikle işlemin portal dışında, ayrı bir sitede (markana ait site) gerçekleşeceği e-ticaret veya dönüşüm odaklı kampanyalar için, herhangi bir "huni alt" stratejisi için daha iyi bir odak noktasıdır.


Instagram kullanıcıları, portalda kalmayı tercih etme eğilimindedir.

Ancak, vereceğin reklam işlevselse yani, portal içi aktiviteler (örneğin yorumlar, paylaşımlar) portal dışı ziyaretlerden (markana ait site ziyareti) daha önemliyse, her iki platformda da reklam verebilirsin.


3. Kitlenin Niyetini Anla

Yukarıda da değindiğimiz gibi, Facebook ve Instagram kullanıcıları, amaçlar söz konusu olduğunda zıt yönlere gitme eğilimindedir.

Her platform, pazarlama hunisinin tüm aşamalarında kullanıcıları kendine çeker. Yine de Instagram, gezinmeyi ve görsel reklam öğeleriyle yüksek etkileşimi teşvik eden huni üst kısmındaki davranışları teşvik etme eğilimindedir.

Buna karşılık, Facebook, kullanıcıların satın alma, kaydolma ve markanın sitesini ziyaretle ilgili birçok başka işlem gerçekleştirmesine olanak tanıyan çok sayıda alt huni davranışını destekler.

Dönüşüm hunisinin üst kısmındaki kitle stratejileri için Instagram'a ve alt huni çabaları için Facebook'a öncelik vermeyi düşünmelisin.

Çabalarının, kullanıcının amacına en uygun şekilde olması için, her iki platformda farklı yaratıcı gönderilerle ve mesajlarla birden fazla çalışma yürütmelisin.


Öte yandan, huni ortası bir strateji geliştiriyorsan hem Instagram hem de Facebook için aynı yaklaşıma sahip olman yeterlidir.

4. Destekleyici Metin İçeriğini Uyarla

Instagram öncelikle görsel bir kanaldır. Kullanıcılar bazı destekleyici metinleri okumaya alışkın olsa da, önemli destekleyici bilgilerin reklam birimi içinde paylaşılması gerekiyorsa Facebook bunun için daha iyi bir kanaldır.

Bu sadece görselin içerisinde yer alabilecek metni değil, özellikle başlık ve açıklama alanlarındaki metin kısmını içerir.


Reklamda makul miktarda metne ihtiyaç duyuluyorsa, her iki platform da etkin bir şekilde kullanılabilir.

Bununla birlikte, ikiden fazla cümle kullanılıyorsa, insanların okumak için zaman ayıracağı Facebook vereceğin reklam için daha uygundur.

5. Çabalarınla Sinerjiler Geliştir


İster Facebook'ta ister Instagram'da reklam ver, reklamın profilinle ve uzantı olarak sayfa akışınla ilişkilendirilecektir. Sayfa etkileşimin fazla değilse, reklamla sayfa etkileşimini artırmayı düşünebilirsin.

Reklamlar, kullanıcılara sayfanı takip etme ve sayfanı görme seçeneği sunar. İşletmene aşina olmayan ve (büyüleyici reklamın sayesinde) daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes sayfanı ziyaret etmek isteyebilir.

Sayfanda çok az paylaşım olduğunu görürlerse, bu kötü bir kullanıcı deneyimi olacaktır. O nedenle sayfa akışında en az 11 paylaşım olduğundan emin olmalısın.

6. Her Platformu Optimize Etmek İçin Kaynak Tahsisi

Facebook ve Instagram’da birçok raporlama ve kurulum aracı paylaşılırken, en iyi performans ve sonuçların analizi için her bir platformun güçlü bir şekilde anlaşılması gerekir.

Bu, her bir platformun yönetimine yatırım yapmak için zamanla her platform hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Ekibin bu bilgilerin tümüne sahip değilse, kaynaklarını çok fazla zorlamaktan kaçınmalısın ve yalnızca Facebook veya Instagram'a odaklanmalısın. İşletmen ve müşterilerin için hangi sosyal medya platformunun en iyi sonucu verdiğini görmek için 3 adımlı kılavuzumuza göz at!

Sosyal medya platformları geliştikçe daha fazla reklam formatı ve özellik ortaya çıkacaktır. Reklam bütçeni Facebook'a mı Instagram'a mı tahsis etmelisin? Hangisinin en iyisi olduğuna karar vermek için bu altı kriteri kullan!


7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör