Elektronik Ticaret (e-ticaret) Nedir?

Güncelleme tarihi: 21 Oca

Elektronik ticaret veya e-ticaret , firmaların ve bireylerin internet üzerinden bir şeyler alıp satmalarını sağlayan bir iş modelidir. E-ticaret, aşağıdaki ana pazar segmentlerinin dördünde de faaliyet göstermektedir:

· İşten işe

· Tüketiciye iş

· Tüketiciden tüketiciye

· Tüketiciden işletmeye

Bilgisayarlar, tabletler veya akıllı telefonlar üzerinden yapılabilen e-ticaret, katalog alışverişinin dijital versiyonu gibi düşünülebilir. Kitaplar, müzik, uçak biletleri ve hisse senedi yatırımı ve çevrim içi bankacılık gibi finansal hizmetler dahil olmak üzere e-ticaret işlemleri aracılığıyla akla gelebilecek hemen her ürün ve hizmete ulaşılabilir.

ÖNEMLİ

· E-ticaret, mal ve hizmetlerin internet üzerinden alınıp satılmasıdır.

· Bazı işletmeler her ikisini de sürdürmeyi tercih etse de, e-ticaret fiziksel mağazaların yerini alabilir.

· Hemen hemen her şey bugün e-ticaret yoluyla satın alınabilir.

· E-ticaret, firmaların ve bireylerin İnternet üzerinden iş yapmalarını sağlar.


Elektronik Ticareti Anlamak (e-ticaret)

E-ticaret, işletmelerin ürünleri veya hizmetleri için daha ucuz ve daha verimli dağıtım kanalları sağlayarak daha geniş bir pazar varlığı oluşturmasına yardımcı olmuştur. Örneğin, kitlesel perakendeci Target, fiziksel varlığını, müşterilerin giysilerden kahve makinelerine, diş macununa ve aksiyon figürlerine kadar her şeyi satın almalarına olanak tanıyan bir çevrim içi mağazayla destekledi.

Buna karşılık Amazon, işini e-ticaret tabanlı bir çevrim içi satış ve ürün teslimatı modeliyle başlattı. Bireysel satıcılar ise, kendi kişisel web siteleri aracılığıyla giderek artan bir şekilde e-ticaret işlemlerine girişmektedir. Son olarak, eBay veya Etsy gibi dijital pazar yerleri, çok sayıda alıcı ve satıcının iş yapmak için bir araya geldiği borsalar olarak hizmet eder.


9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör