Daha Fazla Satış Sağlamak için 11 Adımlı Instagram Pazarlama Stratejisi

Güncelleme tarihi: 20 Oca

Instagram pazarlama stratejin satışlarla mı sonuçlanıyor?


Cevabın "hayır" ise daha fazla satış sağlamak için 11 adımlı Instagram pazarlama stratejisi yazımızı okumalısın.

Instagram’ın verilerine göre , kullanıcıların %60'ı ürün araştırmak ve keşfetmek için bu platforma güveniyor. Sonuç olarak, perakendeciler ve e-ticaret markaları Instagram'a mevcut mağazalarının bir çeşit uzantısı olarak bakıyorlar.


İşte, Instagram pazarlamanı geliştirmene yardımcı olacak 11 adımlı Instagram pazarlama stratejisi ipuçları;


1. Görsel olarak çekici içerik oluştur

· Instagram görsel bir ortamdır, bu nedenle gönderilerinin harika görünmesi gerekir. Profesyonel fotoğrafçılık ekipmanına ihtiyacın yok, ancak fotoğraflarının ve videolarının en azından net, iyi aydınlatılmış, iyi oluşturulmuş ve odaklanmış olması gerekiyor.


· Bilgi grafikleri veya animasyonlar gibi fotoğraf dışında görseller kullanıyorsan, bunların net, net, okunması kolay ve dikkat çekici olduklarından emin ol!


· Daha da önemlisi, görsel içeriğinin ilgi çekici olması gerekir. Harika fotoğraflar güzeldir, ancak bir hikaye anlatmazlarsa veya izleyicileri heyecanlandırmazlarsa, takipçilerin ilgisini çekmezler.


Ne yayınlayacağınızdan emin değil misiniz? En Etkili Sosyal Medya Gönderi Fikirleri yazımıza göz at!


2. Harika altyazılar yazmalısın

Doğru, az önce Instagram'ın görsel bir mecra olduğunu söyledik. Ancak bu, altyazılarını ihmal edebileceğin anlamına gelmez. Instagram altyazıları en fazla 2.200 karakter uzunluğunda olabilir, bu nedenle bunları hızlı bir espriden ayrıntılı hikaye anlatımına kadar her şey için kullanabilirsin. Bununla birlikte, haber akışında daha fazla öğesine dokunmadan yalnızca metnin ilk iki satırı görünür.


İnsanlar altyazıları baştan sona okumak yerine tarama eğiliminde olduklarından, tüm önemli bilgileri bu ilk iki satıra almalısın.


Her sosyal ağ için en iyi altyazı uzunluğu hakkındaki gönderimizde , aşağıdaki Instagram altyazı uzunluklarını öneriyoruz:


· Organik gönderiler: 138–150 karakter

· Instagram reklamları: 125 karakter


Söyleyecek daha çok şeyin varsa, devam et ve söyle!


3. Hashtag'leri akıllıca kullan

Hashtag'ler, görünürlüğünü ve keşfedilebilirliğini artırmanın önemli bir yoludur.

Bir Instagram gönderisinde en fazla 30 hashtag kullanabilirsin. Gönderi başına beş ila dokuz hashtag kullanmanı öneririz . Bundan daha fazlası, takipçileri kapatan, spam içeren bir taktik olan hashtag doldurma gibi görünebilir. Daha da kötüsü, alakasız veya tekrarlayan hashtag'ler kullanırsan, kullanıcılar o etiket için içeriğini görmemeyi seçebilir.


En fazla faydayı elde etmek için şu hashtag'leri seçmelisin:


· alakalı

· Nişine özel


4. Etkileşim

Instagram'da etkileşim istiyorsan, sen de etkileşimde bulunmalısın. Kaliteli içerik yayınlamak harikadır, ancak yorumları görmezden gelirsen ve diğer profillerle asla etkileşime girmezsen, ağda yalnız bir varlığınız olur.


En azından, kullanıcıların yayınında yayınladığı yorumlara yanıt vermelisin. Ama aynı zamanda nişindeki popüler hesapları araştırıp, takip etmelisin ve gönderilerini beğenip yorum yapmalısın. Bu şekilde, markanı promosyonsuz bir şekilde görünür kılabilirsin.

Ayrıca, takipçilerden gelen yorumları başa sabitlemek, gönderilerinde daha fazla etkileşimi teşvik etmenin bir yoludur.


5. Instagram Hikayeler’den Yararlan


Instagram'daki işletmelerin yarısı Instagram Hikayeler’i kullanıyor ve harika sonuçlar alıyorlar. En çok görüntülenen hikayelerin üçte biri işletmeler tarafından yayınlanıyor.


Hikayeler, iyi bir Instagram pazarlama stratejisinin önemli bir parçası.


Instagram Hikayeleri sadece 24 saat sonra kaybolur. Buna rağmen takipçilerle bağlantı kurma ve ilişkiler kurma fırsatı sağlarlar.


Instagram Stories'i iş için kullanmanın en iyi yollarını merak ediyorsan, ilgili yazımıza gözatmalısın.


6. Biyografini güçlendirmek için Hikayelerin öne çıkanlarını ve kapaklarını kullan

24 saat sonra kaybolmaması için en iyi Hikayeler içeriğini korumak için öne çıkan albümler oluşturabilirsin. Öne çıkan albümlerin biyografinin hemen altında görünür ve her biri için özel kapaklar oluşturabilirsin.


Etkili bir şekilde kullanıldığında, bu, biyografine ekstra bir bileşen ekler ve potansiyel takipçilere işletmen ve seni neden Instagram'da takip etmeleri gerektiği hakkında daha fazla bilgi verir.


7. Canlı yayına geç!

Instagram Canlı yayın, hayranlarla gerçek zamanlı olarak bağlantı kurmak için birçok potansiyel yol sunar. Instagram Canlı Yayın'ı kullanacaklar için aşağıdaki stratejileri öneriyoruz:


· Birlikte canlı yayına geçmek için "Misafir Ekle" seçeneğini kullanarak bir sektör uzmanı veya etkileyici ile işbirliği yapmak


· Bir etkinliğin kamera arkasına canlı bir bakış sunmak

· Bir atölyeye ev sahipliği yapmak veya bir öğreticiyi paylaşmak

· Soru-Cevap'a ev sahipliği yapmak

· Bir ekip üyesiyle röportaj yapmak

· Bir müşteriyle veya müşteriyle konuşmak


8. Bir Instagram Mağazası kur

Bir işletme profili edinmen gerektiğini zaten biliyor olmalısın. Bir Instagram Mağazası kurmak için bir işletme profiline ihtiyacınız var hatırlatalım.


Kişisel hesaplar için geçerli olmayan bu özellik, Instagram içerisinde kendi online mağazanı oluşturmana olanak sağlıyor.


Ayrıca Instagram profil sayfanda yer alan "Mağazayı Görüntüle" düğmesi sayesinde kullanıcılar, belirli bir gönderiyi görüntülemeden mağazana ulaşabilirler.


Daha da iyisi, artık Keşfet sayfasında, kullanıcıların yeni ürünler arayabilecekleri veya Instagram'da zaten etkileşimde bulundukları markaların ürünlerini görebilecekleri bir Mağaza sekmesi var.


130 milyon Instagram kullanıcısı her ay alışveriş gönderilerine tıklıyor, bu nedenle takip ettikleri markalardan satın almak isteyen geniş bir insan kitlesi var. Alışveriş ürünlerini gönderilerde, Hikayelerde ve Reels'da etiketleyebilirsin.


İpucu: Instagram Stories'de ürünleri etiketlersen Otomatik vurgulamayı açmayı dene. Bu, ürün etiketleriyle birlikte tüm gönderileri Öne Çıkanlar'a kaydeder, böylece potansiyel müşteriler bunları 24 saatten fazla görüntüleyebilir.


9. Doğru zamanda paylaşım yap

Instagram'da paylaşım yapmak için en iyi zamanın sektörüne göre değiştiğini biliyor muydun?


11 farklı sektörden 258.956 gönderi analizi sonrası çıkan sonuçlar şöyle:


· Seyahat ve turizm: Cuma, 09:00-13:00

· Medya ve eğlence: Salı ve Perşembe, 12 - 15.00

· Yiyecek ve içecek: Cuma, 12 pm

· Perakende: Salı, Perşembe ve Cuma, 12:00

· Profesyonel hizmetler: Salı, Çarşamba ve Cuma, sabah 9 veya 10

· Kar amacı gütmeyen: Salı, 10:00 veya 16:00

· Perakende olmayan e-ticaret: Perşembe, 16:00 veya 21:00

· İlaç ve sağlık hizmetleri: Çarşamba ve Pazar, sabah 9

· Kişisel bakım: Perşembe ve Cuma, 1, 2 veya 3 pm

· Teknoloji: Pazartesi ve Salı, 14:00

· Eğitim: Perşembe, 4 veya 5 pm


Instagram'da ne zaman paylaşım yapılacağına ilişkin yazımızda, her sektör için gönderilerin en kötü zamanları da dahil olmak üzere daha fazla ayrıntıya yer verdik.


10. Instagram reklamlarıyla hedef kitlenizi genişlet


İçeriğini yeni bir kitlenin önüne çıkarmanın en kesin yolu bir Instagram reklamı yayınlamaktır.


Hedef kitleni tanımladıktan sonra, bu bilgileri, reklamların için kullanabilirsin:


· Konum: Eyalet, il, şehir, ülke vb.

· Demografi: Yaş, cinsiyet ve dil gibi

· İlgi alanları: İnsanların takip ettiği diğer hesaplar, kullandıkları uygulamalar ve tıkladıkları reklamlar gibi

· Davranışlar: Instagram'da ve Instagram dışında


Ayrıca, halihazırda ilişki içinde olduğun kişilerin özel hedef kitlelerini yükleyebilir ve bunları benzer hedef kitleler oluşturmak için kullanabilirsin.


Instagram akışında, Hikayelerde veya Keşfet'te reklam verebilirsin.


11. Bir Influencer (Etkileyici) ile ortaklık dene

Bir etkileyiciyle (influencer) çalışmak , markanı yeni bir kitleye sunarken güvenilirliğini artırmana yardımcı olabilir. Yapılan bir ankete göre, Instagram kullanıcılarının yaklaşık yarısı, bir influencer tavsiyesi nedeniyle, tavsiye edilen markadan alışveriş yapmayı tercih ediyor.


10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör