Bir İş Nasıl Büyütülür?

Bir işi büyütmenin birçok yolu vardır, ancak nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. İşte herhangi bir işletme sahibinin kullanabileceği temel stratejiler.


Her işletme sahibi kendi şirketini kurarken aynı hedefe sahiptir. İşlerinin başarılı olmasını, büyümesini ve gelişmesini istiyorlar. Küçük işletme sahipleri, belirli eylemlerin gelecekteki işletme karlarını ve büyüme potansiyellerini artırabileceğini veya bozabileceğini bilmelidir. İşte küçük işletme sahiplerinin bir işletmeyi büyütmenin çeşitli yolları hakkında bilmesi gerekenler.


Bir İşi Büyütmek için Yeterli Sermaye


Küçük bir işletmeye başlamak ve büyütmek, büyük bir finansal girişimdir. Gerçek şu ki, ilk beş yıl içinde başarısız olan çoğu küçük işletme, ayakta kalmak için yeterli sermayeye sahip olmadıkları için başarısız oluyor. Bir işi başlatmak ve büyütmek, muhtemelen başlangıçta tahmin ettiğinizden daha fazla para alacaktır.

Bir işi büyütmek için paraya ihtiyacınız olduğunda, çeşitli finansman seçeneklerini keşfetmek için zaman ayırın. Kendinizi faiz oranları ve diğer şartlar konusunda eğitmek istiyorsunuz . Ayrıca, borç verenin yırtıcı olmadığından ve borç verdiği çok sayıda küçük işletmeyi yok etmediğinden emin olmak için çevrim içi incelemelere bakın.


Küçük işletme girişimcilerine sunulan çeşitli finansman seçenekleri hakkında bilmeniz gerekenler hakkında ayrıntılar:

1. İLK KÜÇÜK İŞLETME KREDİNİZİ NASIL ALABİLİRSİNİZ?


“Para kazanmak için para gerekir” sözünü muhtemelen duymuşsunuzdur. Bu popüler bir sözdür, çünkü işiniz yeterince finanse edilmedikçe, iyi gittiğinde işinizi sıfırlayamayacak veya genişletemeyeceksiniz.

Bağımsız olarak zenginseniz ve işinizi kendi cebinizden finanse edebiliyorsanız, oyunda bir adım öndesiniz demektir. Bir sonraki bölüme geçmek için çekinmeyin. Bununla birlikte, çoğu küçük işletme sahibinin, şirketin ömrü boyunca bir süre işletme kredisi alması gerekir.

Kişisel veya ticari kullanım için hiç kredi almadıysanız, nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Kendinizi eğiterek ve sürece hazırlanarak, şirketinizin büyümesi için doğru küçük işletme kredisini bulmanın ve güvence altına almanın muhtemel olduğunu anlayın.

Borç veren gereksinimleri, işletmeden işletmeye ve borç veren kurumdan borç veren kuruma değişir. Geleneksel bankalar, başvuru gereksinimleri konusunda daha katı olma eğilimindedir. Bunu, kişisel işletme niteliklerinizle daha fazla ilgilenebilecek topluluk veya mikro borç verenlerle karşılaştırın.

İş ihtiyaçlarınız için en uygun krediyi ve borç vereni bulmak için zaman ayırın. Küçük işletmenizin büyümesi veya genişlemesi için bir krediyi güvence altına almak için hangi adımları atmanız gerekiyor? İlk Küçük İşletme Kredinizi Alın , bir işletmeyi büyütmek için bir krediyi güvence altına almak için bilmeniz gereken her şeyde size yol gösterir.


2. BİR İŞİ BÜYÜTMEK İÇİN KREDİ LİMİTİ NASIL KULLANILIR?


İşletme kredileri, küçük işletmenizi finanse etmenin ve büyütmenin tek yolu değildir. İş kredileri, girişimciler için alternatif bir finansman seçeneği sunmaktadır.

Ticari kredi alanları geleneksel işletme kredilerinden nasıl farklıdır? Kısaca fark şudur: Bir ticari kredi limiti, işletme sahibinin finansal ihtiyaç ortaya çıktığında açık bir kredi limitinden para çekmesine izin verir. Borç veren, işletme sahibinin kredi limitinden çekebileceği tutara bir üst sınır koyar. Sahibinin kullandığı miktara faiz uygulanır. Bir anlamda, iş kredisi kredi kartı kullanmaya benzer.

Bir işletme sahibi neden bir işletme kredisi kullanmak ister? Ticari krediler, geçici, geçici işletme sermayesi ihtiyaçları için belirlenir. Örneğin, bir işletme sahibi, nakit akışı açığı sırasında çalışanlara ödeme yapmak için bir işletme kredisi kullanabilir. Veya bir işletme sahibi, bu fonların yakında telafi edileceği düşüncesiyle, işlerini genişletmek ve daha fazla envanter satın almak veya metrekare kiralamak için bir işletme kredisi kullanabilir.

Bir işletme sahibinin bir işletme kredisini kullanabileceği diğer yollar şunlardır:

 • Bir iş acil durumu

 • Nakit akışı sorunları

 • Mevsimsel maliyetler

 • Satıcı faturalandırması

 • Yeni iş malzemeleri satın almak

 • Doğrudan yeni bir iş satın almak

Bir işletme kredisi kullanmak, özellikle zor zamanlarda işletmenin ayakta kalmasına yardımcı olabilir. Ticari krediler, işletme sahiplerinin bir borç veren aracılığıyla daha büyük bir genişleme için finansman sağlamalarına da yardımcı olabilir.


3. GELECEKTEKİ BÜYÜMEYE HAZIRLANMAK İÇİN BİR İŞLETME SERMAYESİ HESAPLAYICI NASIL KULLANILIR?


İş kurma ve nihai genişlemenizi finanse etmek için bir diğer önemli husus, şirketinizin işletme sermayesidir.

“İş Sermayesi”, bir MBA profesörünün ders sırasında ortalıkta dolanıp duracağı bir tabir gibi gelebilir. Bu süslü terim ne anlama geliyor? Sonuç olarak, "çalışma sermayesi", işinizi günlük olarak yürütmek için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğu anlamına gelir, böylece kira, ekipman ve envanter, borç ve çalışanlar gibi genel giderleri ödeyebilirsiniz.

İyi finanse edilen bir işletme, kapıları şimdiki zamanda açık tutmak ve gelecekteki büyüme ve genişlemeye hazırlanmak için yeterli işletme sermayesine sahip olacaktır. Sağlam miktarda işletme sermayesi, finansal olarak sağlıklı bir alt çizgi ile ilişkilidir. Aslında, bankalar ve borç verenler, yeterli işletme sermayesine, küçük işletmelerin gelecekteki finansal uygulanabilirliğinin güçlü bir göstergesi olarak bakıyorlar. Bir işletmenin sahip olduğu işletme sermayesi miktarı, operasyonel, işe alma ve genişleme kararları almak için benzersiz bir araçtır.

Küçük işletmenizin mevcut operasyonlar için veya genişlemek için yeterli işletme sermayesine sahip olup olmadığını nasıl belirlersiniz? Küçük bir işletmenin ihtiyaç duyduğu işletme sermayesi miktarını hesaplamak, herkese uyan tek bir önerme değildir. Bazı işletmeler diğerlerinden daha fazla işletme sermayesine ihtiyaç duyacaktır. Örneğin, vitrin kiralaması olan ve yüksek envanter ihtiyaçları olan gerçek bir perakende mağazası, benzer bir çevrim içi mağazadan daha fazla işletme sermayesi talebine sahip olacaktır.

Çevrim içi araçlar, kendi işletmenizin ihtiyaç duyduğu işletme sermayesi miktarını belirlemenize yardımcı olabilir.


4. BİR İŞİ BÜYÜTME ZAMANININ GELDİĞİ NASIL ANLAŞILIR?


Artık hem günlük operasyonlar hem de uzun vadeli genişleme ve büyüme açısından işinizi nasıl finanse edeceğinizi düşündüğünüze göre, işinizi genişletmek veya başka bir şekilde büyütmek için bu hamleyi ne zaman yapacağınızı düşünmenin zamanı geldi.

İşletmenizin büyüme zamanının geldiğini nasıl anlarsınız? Küçük işletme sahiplerinin büyüme zamanının gelip gelmediğini belirlemelerine yardımcı olacak katı bir kural yoktur, ancak profesyonellerin şu durumlarda büyümeyi düşünmeleri gerektiğini söylediği bazı faktörler vardır:

 • Daha fazla alana ihtiyacın var

 • Sahip olduğun tüm işlerin üstesinden gelemezsin

 • İşletmeniz sürekli olarak karlıdır

 • Sektörünüz hızla büyüyor

 • İş operasyonlarınız sorunsuz çalışır

 • Şirketi büyütmek için paran var
1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör