Son Gelişmeler ve Faydalı Kaynaklar

Bilmeniz Gereken Her Şey

kapalı instagram hesabını yeniden açma.png

 Instagram Hesabım Kapatıldıysa Ne Yapabilirim?

Instagram hesabınız kapatıldıysa, giriş yapmaya çalışırken hesabınızın kapatıldığını belirten bir mesaj görürsünüz. "Topluluk Kurallarımıza veya Kullanım Koşullarımıza uymayan hesaplar" şeklinde. Topluluk Kurallarını ve oluşturduğunuz tüm hesaplardaki paylaşımlarınızı dikkatle gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Topluluk Kurallarını veya Kullanım Koşullarını tekrar tekrar ihlal eden hesapları Instagram kalıcı olarak kaldırabilir aklınızda bulundurun.

Hesabınızın bir hata sonucu kapatıldığını düşünüyorsanız, bu karara itiraz edebilirsiniz. Bunun için uygulamayı açın, kullanıcı adı ve şifrenizi girin ve ekrandaki talimatları izleyin.

İtirazınız geçerliyse, Instagram hesabı açarken kullandığınız mail adresine bir mesaj gelecek.  Bu mesajda,  sizden hesabın sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerektiği yazar. Bunu kanıtlamak için temiz bir kağıda, Instagram'dan gelen maildeki şifreyi, adınızı, soyadınızı ve kullanıcı adınızı yazmanız istenir. Yüzünüzün göründüğü ve gerekli bilgileri yazdığınız kağıdı iki elinizle tutuğunuz bir fotoğrafınızı çekin. Fotoğrafı .jpg formatında gelen maile cevap olarak gönderirseniz hesabınızı geri alabilirsiniz. 

Kapatıldı mesajı görmüyorsanız, giriş yapma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Hesabınızı sildiyseniz veya şifrenize sahip olan biri sildiyse, geri getirmeniz mümkün değildir. Daha önce kullandığınız e-posta adresiyle yeni bir hesap oluşturabilirsiniz, ancak aynı kullanıcı adını alamayabilirsiniz.

Facebook reklam kısıtlaması kaldırma.png

Facebook Reklam Yasağını Kaldırma

Facebook sayfanıza reklam yasağı veya kısıtlaması koyduysa, bu yasağı, kısıtlamayı kaldırabilirsiniz. Öncelikle Facebook sayfanızda "Reklam Yöneticisi" sekmesini açın. 
Sayfanızın üst bölümünde sayfanın durumunu anlatan kırmızı bir şerit göreceksiniz. Bu uyarı yazısının sonunda bizimle iletişime geçin yazan bölüme tıklayın ve gerekli formu doldurun. 
Formun açıklama bölümüne sorununuzu açıklayıcı bir biçimde yazın ve reklam hesabınızın "Reklam Hesap Numarası"nı eklemeyi ihmal etmeyin. 
Facebook!un size dönüşü biraz zaman alabilir. Başvurunuzun durumunu "Destek" sekmesinden takip edebilirsiniz. 
Eğer, Facebook'un size verdiği cevap olumsuz olursa, cevap kutusuna "Facebook, sizinle aynı fikirde değilim" yazın gönderin. 
Facebook ve dolayısıyla Instagram reklam hesaplarınız açılacaktır.
Ancak, eski kredi kartınızı kullanmayın. Reklam yasağınız kalktıktan sonra Facebook'ta reklam vermek için yeni bir kredi kartı tanımlayın. 
Unutmayın, reklam yasağınızı ikinci kez kaldıramazsınız. Facebook'un reklam politikasına uyduğunuzdan emin olun.

doğru sosyal medya platformunu seçmek.jpg

İşletmeniz için Doğru sosyal Medya Platformunu Seçmek

1. Adım: Kitlenizi tanımlayın​

İlk adım, hedef kitlenizin kim olduğunu belirlemektir. Kararınızı kolaylaştıracağı için mümkün olduğunca spesifik olmak istersiniz. Aşağıdaki soruların cevaplarını yazın:

  • Tipik müşteriniz kim?

  • Kaç yaşındalar?

  • Onlar erkek mi, kadın mı?

  • Gelirleri ve eğitim düzeyleri nedir?

  • Ürün ve hizmetiniz dışında nelerle ilgileniyorlar?

Kitlenizin bir profilini oluşturmaya yardımcı olması için bu soruların yanıtlarını (ve içinde bulunduğunuz işletme veya sektörle ilgili olabilecek diğer ilgili soruları) kullanın.

​Adım 2: Hedeflerinizi tanımlayın


Kitlenizi tanıdıktan sonra, o kitle için hedefler tanımlamanız gerekir. Bir işletme sahibi olarak, birincil hedefiniz büyük olasılıkla müşterileri çekerek satışları artırmak olacaktır, ancak sosyal medya için başka yaratıcı hedefler de vardır. Bazı markalar sosyal medyayı marka bilinirliğini artırmak ve potansiyel alıcılarla dostane ilişkiler geliştirmek için kullanırken, diğerleri müşteri desteği için sosyal medyayı kullanıyor.

Örneğin, isteğe bağlı medya şirketi Netflix , müşteri hizmetleri sorunlarını ele almak için Twitter tanıtıcısı @Netflixhelps'i kullanır . Sadece telefon hatlarını boşaltmakla kalmaz, aynı zamanda memnun müşterilere markalarını tanıtma fırsatı verir.

Sosyal medya hedeflerinizi oluşturmaya gelince, sosyal medyanın markanız için çalışabileceği hem tipik hem de sıra dışı yolların bir listesini beyin fırtınası yapın.

​3. Adım: Kitlenizi bulun


Artık hedef kitlenizin profilini oluşturduğunuza ve hedeflerinizi tanımladığınıza göre, hedef kitlenizi bulma zamanı. Bunu yapmak için, her platformdaki kullanıcıların demografik özelliklerine bakarak hedef kitlenizin hangi platformu kullandığını belirleyeceksiniz. Ayrıca, kitlenizin o platformda ne kadar aktif olduğunu da düşünmek isteyeceksiniz. Örneğin, genç Facebook kullanıcılarının profilleri olabilirken, Instagram veya TikTok'ta daha aktifler . Demografi ve katılımın yanı sıra, bireylerin platformu nasıl kullandığına da bakmak isteyeceksiniz.

Aşağıda, hedef kitlenizi bulmanıza yardımcı olacak bazı büyük sosyal medya platformlarına ilişkin bir kılavuz bulunmaktadır.​

FACEBOOK


Facebook 2,7 milyardan fazla kullanıcı bildirdi - bu, Çin nüfusundan daha fazla! Tüm bu gürültüyle birlikte, bireylerin Facebook'u nasıl kullandığını hatırlamak önemlidir: eski arkadaşlarla ilişkiler kurmak ve iletişimi sürdürmek. Bu, Facebook'u mevcut müşteri tabanınızın sadakatini oluşturmak için iyi bir platform haline getirir. Facebook'un dezavantajı, yeni bir kitleye ulaşmanın zor olabilmesidir; büyük nüfusu nedeniyle, gönderilerinizin kendi ağlarınız içinde bile sınırlı bir erişimi vardır.

Facebook'u potansiyel bir platform olarak değerlendirirken, işletme hedeflerinizi dikkatlice düşünün. Yeni bir iş edinmeye çalışıyorsanız, Facebook en iyi seçeneğiniz olmayabilir, ancak özel bir müşteri takibi oluşturuyorsanız ve onlarla iletişim kurmanın bir yoluna ihtiyacınız varsa, bu işletmeniz için harika bir seçenektir.

 Twitter

Twitter, markanız için farkındalık oluşturmak için mükemmel bir platformdur. Twitter, konuşmaları bir kelime veya kelime öbeği etrafında organize eden hashtag'i kullanır. Hashtag'leri arayarak, insanların ne hakkında konuştuğunu öğrenebilir, böylece popüler sohbetlere katılmak için tweet'lerinizi oluşturabilirsiniz. Neden bunu yaptın? Twitter, hangi konuların trend olduğuna dair fikir sunabildiğinden, Twitter genellikle haber kuruluşları tarafından hikaye bulmak için kullanılır. Twitter genellikle bir kitleye gerçek zamanlı güncellemeler sağlamak için kullanıldığından, birçok marka Twitter'ı etkinlikler gibi çevrimdışı etkileşimle birleştirir.


PİNTEREST

Pinterest, "scrapbooking" veya başka bir deyişle, fotoğrafları veya videoları sanal bir bülten panosuna "sabitleyerek" içeriği kaydetmek için kullanılır. Pinterest demografisine kadın kullanıcılar hakim. En yaygın iğnelerden bazıları tarifler, stil fikirleri, çarpıcı fotoğraflar ve kendin yap el işleridir. Pinterest görsel tabanlı bir platform olduğundan, kullanıcıların ilgisini çekmek için güçlü grafiklere ihtiyacınız olacak. Pinterest'in başarılı ticari kullanımı, güçlü perakende satışlarla ilişkilendirilmiştir.


YOUTUBE

YouTube 2,3 milyar kullanıcıya sahip olmasına rağmen , erişimi bunun çok ötesine uzanıyor. YouTube'da içerik görüntülemek için kullanıcı olmak için kaydolmanız gerekmez. Sonuç olarak, YouTube en büyük arama motoru platformlarından biri haline geldi. Bu aramaların çoğu “Nasıl Yapılır” videoları içindir. Bu tür içerik sunabilen hizmet sektörü işletmeleri, yaşam tarzı ve eğitim videoları ile birlikte bu platformda iyi çalışır.


LİNKEDIN

LinkedIn, daha yaşlı kitleler için en çok kullanılan platform olma ayrıcalığına sahiptir. 30-49 yaş arasındaki en büyük kullanıcıya sahiptir. LinkedIn de benzersizdir çünkü dar bir odak noktası vardır. İnsanlar iş aramak ve profesyonel olarak ağ kurmak için LinkedIn'i kullanır. Sonuç olarak platform, B2B olası satış yaratma, genel ağ oluşturma ve ayrıca çalışanları işe alma için kullanışlıdır.


INSTAGRAM

Instagram, özellikle genç bir kitle arasında en hızlı büyüyen platformlardan biri. Pinterest gibi Instagram da sohbet için fotoğraflara veya videolara güvenir. Sonuç olarak, bu platform sanat, gıda, perakende ve güzellik gibi görsel tabanlı işletmeler için gerçekten iyi çalışıyor. Büyüyen bir platform olduğu için Facebook'tan daha az gürültü var. Bu, erişiminizin daha geniş olması nedeniyle platformun potansiyel müşteri oluşturmak için yararlı olduğu anlamına gelir.


TİKTOK

TikTok, kısa biçimli videoları ile tanınır. Pinterest ve Instagram gibi TikTok da sanat, yemek, perakende, güzellik ve bazı hizmet sektörleri gibi görsel tabanlı işletmeler için en iyisidir. TikTok'un çok genç bir demografisi var. Platform, 18-24 yaş grubunu hedeflemek ve marka bilinirliği oluşturmak için kullanışlıdır.